Jak podłączyć transformator 12v

Transformator 12v to urządzenie, które może przekształcić jedno lub więcej napięć na inny poziom. Wykonany jest zazwyczaj z laminowanym żelaznym rdzeniem i uzwojeniami z drutu, które nazywane są cewkami wtórnymi. Prąd zmienny przepływający przez jedną cewkę indukuje napięcie w pozostałych cewkach poprzez zmieniające się pole magnetyczne, które zostało stworzone.

Transformator może być oceniany w amperach, woltamperach (VA) lub watach i powinien być w stanie obsłużyć ilość mocy, do której jest oceniany. Bardzo ważne jest bezpieczne i prawidłowe podłączenie przewodów do transformatora, ponieważ nadprąd lub zwarcie mogą go spalić. Transformator powinien mieć bezpiecznik lub wyłącznik automatyczny, który zadziała, gdy moc nie będzie odpowiednio chroniona.

Typowe okablowanie jest wykonywane za pomocą kabla do bezpośredniego zakopania i w mniejszym systemie może być proste. Większe systemy mogą mieć wiele bloków zaciskowych i komonów.

Podłączenie do transformatora

Aby podłączyć transformator do systemu 12v, jest kilka kroków, które należy wykonać. Po pierwsze, zamontuj transformator w bezpiecznej odległości od ziemi i podłącz przewody do jego zacisków. Następnie przetestuj go za pomocą woltomierza, aby upewnić się, że w gniazdku jest 120v AC i aby mieć pewność, że transformator działa prawidłowo.

Instalacja przewodów

Przewody, których używasz do swoich świateł powinny być dostosowane do mocy świateł i długości biegu. Przed zakupem zapoznaj się z instrukcjami producentów i oblicz rozmiar przewodów potrzebnych dla Twoich świateł.

Będziesz chciał użyć niskiego napięcia znamionowego drutu, który jest 12-16 AWG i CSA lub UL zatwierdzone. Należy również zakupić nakrętki do drutu i ściągacze do drutu.

Podczas instalowania przewodów, pamiętaj, aby zamocować je przed montażem transformatora, aby nie zostały wepchnięte za pokrywę. Po zakończeniu okablowania, pamiętaj o podłączeniu transformatora do gniazdka z zabezpieczeniem GFCI i zamknij pokrywę.

Identyfikacja zacisków

Zaciski transformatora można znaleźć otwierając drzwiczki dostępowe, które są zazwyczaj przykryte gumową przelotką. Zaciski mogą być oznaczone za pomocą małego paska taśmy, co może być pomocne w organizacji układu systemu.

Umieść wspólny przewód po prawej stronie transformatora, a przewody odczepów napięcia po lewej stronie w oparciu o moc używanego kabla. Można to zrobić przekładając przewód przez gumową przelotkę i wsuwając go do zacisku po stronie wspólnej lub po stronie odczepu w zależności od mocy kabla.

Podłączenie przewodów do transformatora

Po włożeniu przewodów do zacisków, należy je dokręcić. Można to zrobić za pomocą śrubokręta lub szczypiec do przewodów.

Testowanie transformatora Wnioski: Możesz przetestować transformator, aby określić, czy działa, umieszczając jeden z wtyków woltomierza na wspólnym, drugi na jednym z odczepów napięcia. W idealnym przypadku wszystkie przewody domowe są podłączone do tego samego wspólnego gniazda, a przewody domowe powinny być równomiernie rozłożone pomiędzy dostępnymi odczepami napięcia. Jeśli tak nie jest, spróbuj usunąć niektóre przewody ze wspólnego i jednego z odczepów napięcia.

Podobne tematy