Jak podłączyć gazową płytę kuchenną

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z artbud.org.pl

Niezależnie od tego, czy instalują Państwo nową gazową płytę grzewczą, czy wymieniają istniejącą kuchenkę, przed podłączeniem zasilania gazowego i uruchomieniem palników należy wykonać kilka czynności. Kroki te pomogą zapewnić prawidłowe działanie urządzenia i zapewnią bezpieczeństwo Państwa domu i rodziny.

Najpierw należy sprawdzić okablowanie i przebieg przyłącza gazowego. Jest to ważne, ponieważ niewłaściwe połączenia mogą doprowadzić do niebezpiecznego pożaru. Jeśli nie jesteś pewien, możesz skontaktować się z producentem lub lokalnym wykonawcą. Można również zakupić detektor wycieków gazu, który będzie ostrzegał o wszelkich wyciekach w linii. Detektory te można znaleźć w lokalnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Następnie należy podłączyć wąż gazowy do kranu gazowego. Ten wąż będzie musiał być zaklejony taśmą, aby zapobiec wyciekom. Można użyć gumowego pierścienia, aby utrzymać wąż w miejscu, ale nie jest to zalecane. Po podłączeniu węża do kranu gazowego, należy go dokręcić kluczem. Następnie trzeba będzie podłączyć drugi koniec węża do zasilania gazem w kuchni. Będziesz musiał przekręcić zawór kilka razy, aby upewnić się, że wąż jest bezpieczny.

Wąż gazowy należy zainstalować z przodu pieca, a nie z tyłu. W pobliżu powinien znajdować się zawór odcinający gaz, aby w razie potrzeby móc bezpiecznie odłączyć przewód. Podczas instalowania przewodu gazowego może być konieczne użycie rękawic roboczych. Linia gazowa powinna być czysta i wolna od zanieczyszczeń. Należy również upewnić się, że zawór gazowy jest włączony, a uchwyt jest zamknięty. Będziesz musiał zastosować taśmę teflonową do gwintów linii gazowej, aby ją uszczelnić. Możesz również użyć taśmy foliowej do zabezpieczenia blatu.

Należy również pamiętać o zainstalowaniu uszczelki pomiędzy płytą kuchenną a blatem. Pomoże to zapobiec uszkodzeniu blatu pod wpływem ciepła. Płyta kuchenna powinna być zainstalowana tyłem do ściany. Pozwoli to na zachowanie kwadratu z przednią krawędzią blatu. Uszczelka powinna być ustawiona co najmniej 1/4 drogi od zewnętrznych krawędzi płyty kuchennej. Jeśli płyta kuchenna posiada szklane płyty palnikowe, należy umieścić taśmę piankową na spodzie płyt.

Należy również pamiętać o podłączeniu przewodu zasilającego do gniazdka ściennego. Nie należy ocierać przewodu zasilającego o żadne ostre krawędzie. Należy również upewnić się, że przewód zasilający nie przeszkadza w opuszczeniu płyty kuchennej do otworu w blacie. Należy również sprawdzić, czy kuchenka nie jest nieszczelna. Jeśli widać pęcherzyki powietrza w przewodzie, należy go odłączyć. Jeśli nie widać żadnych pęcherzyków, należy kontynuować podłączanie kuchenki. Jeśli poczujesz zapach gazu, powinieneś natychmiast opuścić dom. Wyciek gazu może być spowodowany nieszczelnością linii gazowej lub samego urządzenia. Należy wezwać straż pożarną, jeśli podejrzewa się, że urządzenie jest nieszczelne.

Podobne tematy