Jak podłączyć pompę hydroforową

Niezależnie od tego, czy używasz pomp hydroforowych w instalacji mieszkalnej czy komercyjnej, istnieją pewne kroki, które należy podjąć, aby upewnić się, że są one zainstalowane prawidłowo. Aby system hydroforowy działał efektywnie, musisz mieć system ciśnienia wody ustawiony na minimum 5,5 bara. Jeśli zauważysz, że Twoja pompa zbyt często się zacina i wyłącza, być może będziesz musiał dodać do systemu ciśnienia wody funkcję automatycznego wyłączania.

Rura wlotowa pompy powinna być wyposażona w filtr. Jeśli nie jesteś w stanie wyczyścić tej linii, może to być oznaką przecieku w pompie. Jeśli wyciek jest pod domem lub studnią, trzeba będzie wykopać i wymienić linię. Dzięki temu ciśnienie wody będzie stabilne.

W systemie hydroforowym występują dwa rodzaje pomp: pompa samozasysająca i pompa odśrodkowa. Pompa odśrodkowa musi być wypełniona wodą, zanim zacznie pracować. Jeśli pompa nie zostanie napełniona wodą, będzie pracować na sucho i ulegnie awarii.

Pompa hydroforowa jest zwykle podłączana do zbiornika ze słodką wodą, ale może być również stosowana w systemach zraszających. Pompa pobiera ciecz ze zbiornika i przepuszcza ją przez zawór zwrotny i zawór ssący pompy. Ciecz jest pobierana ze zbiornika, a następnie podnosi ciśnienie w pęcherzu. Gdy ciśnienie pęcherza osiągnie pożądany poziom, odprowadza on wodę do systemu. Utrzymuje to ciśnienie na zbiorniku, zapobiegając zwarciu pompy.

Jeśli posiadasz zestaw hydroforowy starszego typu, powinieneś upewnić się, że jest on regularnie konserwowany i regulowany. Tradycyjnie zestawy te były stosowane w domach jednorodzinnych. Wielkość tych zbiorników zazwyczaj wynosi od 100 do 300 litrów. Typowe ustawienia dla tych zestawów to 20 do 30 cykli na godzinę. Taka częstotliwość budzi niepokój, ponieważ siła rotacji nie jest wystarczająca do dostarczenia wody na odległość. Jeśli pompa obraca się, należy ją przetestować, aby upewnić się, że otrzymuje wystarczające napięcie.

Przed rozpoczęciem pracy pompa będzie musiała być również zalana. Aby zalać pompę, należy najpierw poluzować pokrywę pompy i otworzyć przekaźnik. Następnie przekaźnik zostanie zamknięty. Po zamknięciu styków będzie widać, że pompa przełączyła się na ciśnienie 1,5 atm.

Gdy pompa jest wyłączona, ciśnienie powietrza powinno być ustawione na 5 do 5,5 bara. Może być konieczne wcięcie przy 4,5 bara. Powodem tego jest to, że chcesz, aby woda dotarła do górnej części kwatery. Można to zrobić, sprawdzając rurę wlotową pod kątem piasku, mułu i powietrza. Jeśli nie ma tych warunków, możesz spróbować wypuścić trochę powietrza z zaworu odpowietrzającego. Jeśli to zrobisz, powietrze zostanie zmieszane z wodą. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, możesz zmienić ciśnienie wejściowe na 2,5 bara.

Podobne tematy