Jak prawidłowo podłączyć zmiękczacz wody

Zmiękczacz wody to wygodny i tani sposób ochrony instalacji wodnej w domu przed gromadzeniem się twardej wody. Może pomóc Ci uniknąć konieczności kosztownych, drogich napraw z powodu zatkanych zlewów i toalet. Ale aby uzyskać jak najwięcej z twojego zmiękczacza wody, musisz go poprawnie zainstalować.

Wybór lokalizacji

Najlepiej, aby zmiękczacz wody znajdował się jak najbliżej głównego punktu poboru wody w Twoim domu, którym zazwyczaj jest poziom gruntu lub pod ziemią w przypadku domów, które nie posiadają piwnic. Powinien być również zainstalowany zanim główna linia wodna dotrze do podgrzewacza ciepłej wody w Twoim domu, aby zbiornik i linie ciepłej wody nie zostały zanieczyszczone twardą wodą.

Po wybraniu miejsca na zmiękczacz wody, znajdź odpowiednią rurę i złącza, aby wykonać połączenie. Dostępnych jest kilka opcji, w zależności od lokalnych przepisów budowlanych, rodzaju rury, z której korzysta główna linia wodna w Twoim domu i osobistych preferencji.

Wybierz odpowiednią płaską lokalizację dla zmiękczacza wody, która jest dostępna ze wszystkich stron i zapewnia dostęp do gniazdka elektrycznego i odpływu. Dzięki temu zmiękczacz wody będzie łatwy do zainstalowania, konserwacji i usunięcia w razie potrzeby.

Podłącz rury

Aby podłączyć zmiękczacz wody, będziesz potrzebował dwóch żeńskich złączy 1″ NPT i wystarczającej ilości rur, aby dotrzeć do istniejącej hydrauliki. Mogą to być rury miedziane, PVC, CPVC lub stalowe.

Użyj pary kluczy nastawnych lub szczypiec channel-lock, aby dokręcić złączki na każdym końcu rurki. Następnie należy podłączyć rurkę do jednostki zmiękczającej wodę za pomocą dołączonych złączek elastycznych. Jeśli zmiękczacz ma dwa oddzielne zbiorniki, które stoją osobno, trzeba będzie podłączyć zbiornik mineralny i zbiornik solanki osobno z ich własnych węży.

Pełnij zbiorniki

Po zainstalowaniu zmiękczacza, będziesz musiał napełnić zarówno jego zbiornik na żywicę jak i zbiornik na solankę. Zbiornik żywicy służy do przechowywania plastikowych kulek żywicy zmiękczacza, które wychwytują twarde minerały w wodzie. Zbiornik solanki służy do przechowywania soli zmiękczającej wodę, która pomoże ponownie zmiękczyć wodę.

Po napełnieniu zbiorników, podłącz zawór kontrolny do zbiornika żywicy i dodaj sól do zmiękczacza wody do zbiornika solanki zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta, aby zaprogramować zmiękczacz tak, aby wykonywał odpowiednie uzdatnianie wody w zależności od jej twardości i codziennego użytkowania.

Zainstaluj zawór przelewowy

Jeśli Twój zmiękczacz wody nie posiada wbudowanego zaworu przelewowego, musisz go zainstalować przed podłączeniem do instalacji wodnej. Pozwoli to na odcięcie dopływu wody do zmiękczacza bez konieczności odcinania całej linii głównej domu.

Wyłącz główne zawory wodne

Zanim zaczniesz, sprawdź zawór, który dostarcza wodę do Twojego domu, aby być pewnym, że jest wyłączony. Zapobiegnie to potencjalnemu wyciekowi, który mógłby spowodować uszkodzenie ścian i dachu Twojego domu.

Podłączenie zaworu głowicy i rurek przelewowych

Po upewnieniu się, że zawór głowicy zmiękczacza jest prawidłowo podłączony do zbiorników żywicy i solanki, nadszedł czas na podłączenie zaworu do głównej linii zasilającej w wodę. Potrzebny będzie wąż ogrodowy do podłączenia zaworu do sieci wodociągowej oraz drugi wąż do podłączenia przelewu do pobliskiego odpływu.

Podobne tematy