Jak okablować podwójny włącznik światła

Niezależnie od tego, czy próbujesz podłączyć dwa wyłączniki światła do jednej skrzynki rozdzielczej, czy też przenosisz przewody z jednej skrzynki rozdzielczej do drugiej, musisz wiedzieć, jak okablować podwójny wyłącznik światła. Najlepszym sposobem jest rozpoczęcie od usunięcia przełącznika ze ściany. Jeśli nie masz płyty przełącznika, możesz zakryć przewody taśmą elektryczną, aby chronić je przed łukiem. Ponadto detektor napięcia może pomóc w ustaleniu, czy do przełącznika idzie prąd.

Zanim zaczniesz, powinieneś najpierw wyłączyć zasilanie wyłączników w panelu wyłączników. Pozwoli to na bezpieczne odłączenie obwodu. Powinieneś również zrobić zdjęcie oprawy, by móc się do niej później odwołać. Jeśli nie masz pewności co do okablowania, możesz również skontaktować się z certyfikowanym elektrykiem w celu uzyskania pomocy. Niezależnie od sytuacji, ważne jest, aby używać butów o gumowej podeszwie, aby uniknąć uszkodzenia przełączników.

Aby podłączyć przełączniki, należy zlokalizować śruby zaciskowe na każdym przełączniku. Należy zanotować dokładne położenie każdego przewodu. Należy również narysować prosty schemat oprawy. Jeśli masz problemy z podłączeniem przełączników, możesz sprawdzić instrukcję obsługi dołączoną do przełącznika. Następnie można przetestować każdy przełącznik indywidualnie, aby upewnić się, że połączenia są bezpieczne.

Będziesz musiał również przygotować skrzynkę przełączników. W skrzynce przełączników znajdują się trzy lub cztery odsłonięte przewody. Przewody te to przewody zasilające, gorące i uziemiające. Jeśli przewody nie są oznakowane, należy zaznaczyć miejsca, w których znajdują się poszczególne przewody. Po ustaleniu prawidłowej pozycji przełącznika, należy go wkręcić do skrzynki elektrycznej. Należy również przymocować wyłącznik do skrzynki.

Jeżeli pracujesz przy gniazdku, musisz wykonać połączenie z masą. Można to zrobić za pomocą złączki uziemiającej lub zapętlając przewód w zacisku. Należy również zastosować co najmniej pół cala izolacji na przewodzie. Ma to na celu zapobieżenie zwarciu. Jeśli masz problemy z przymocowaniem przewodów do terminala, możesz użyć narzędzia wielofunkcyjnego lub nożyc do cięcia drutu, aby zacisnąć przewody.

Następnym krokiem jest podłączenie przewodów do skrzynki rozdzielczej. Zazwyczaj trzeba będzie podłączyć przewód zasilający do prawej strony przełącznika. Przewód zasilający będzie czarny i zwykle ma metalową zakładkę przymocowaną do końca. Należy podłączyć ten przewód do czarnych śrub zaciskowych po prawej stronie przełącznika.

Jeśli przełącznik ma czerwony przewód, powinieneś go podłączyć do górnego zacisku na prawym przełączniku. Możesz również podłączyć go do lewego lub prawego górnego zacisku na przełączniku. Jeśli masz problem z podłączeniem, być może trzeba będzie przełączyć zasilanie w domu. Po ponownym podłączeniu przełącznika należy ponownie włączyć obwód, aby sprawdzić, czy połączenia są prawidłowe. Jeśli przełącznik nie jest w stanie działać, należy spróbować ponownie podłączyć przewody jeden po drugim, aż do momentu, gdy będzie można połączyć przełączniki.

Podobne tematy