Jak okablować lampy sufitowe

Lampy sufitowe są świetnym sposobem na dodanie światła do pomieszczeń i mogą być zainstalowane przez każdego, kto posiada pewne podstawowe umiejętności. Jednak wymagają one nieco więcej pracy niż inne oprawy oświetleniowe, więc jeśli nie wiesz zbyt wiele o okablowaniu, może być najlepiej zatrudnić elektryka, aby wykonać pracę za Ciebie.

How to Wire a Ceiling Lamp

Aby rozpocząć, musisz wyłączyć zasilanie w panelu wyłącznika do oprawy. Jest to ważne, ponieważ elektryczność może być niebezpieczna, a nawet śmiertelna, jeśli nie wyłączysz jej prawidłowo. Następnie użyj testera napięcia, aby sprawdzić, czy przewody są zasilane.

Powinieneś również odłączyć przewody od skrzynki z obwodami, które są zwykle oznaczone kolorami i izolowane w celu ich identyfikacji. Robi się to, aby zapobiec mieszaniu i dopasowywaniu przewodów i okablowaniu ich razem nieprawidłowo. Aby zidentyfikować przewody, należy szukać srebrnych przewodników, napisów lub kwadratowych rogów na izolacji lub żeberek lub wgłębień na plastikowym izolatorze.

Po odłączeniu przewodów, otwórz skrzynkę przyłączeniową i zajrzyj do środka, aby zobaczyć, które przewody są podłączone do których gniazd w skrzynce. Znajdziesz tam jeden przewód z białą izolacją (to neutralny), czarny przewód z czarną izolacją (gorący) oraz zielony przewód z zieloną izolacją (to uziemienie).

Po zidentyfikowaniu przewodów, przytnij je do odpowiedniej długości. Pamiętaj, aby owinąć końce taśmą elektryczną. Możesz je kupić w sklepie z narzędziami, lub po prostu owinąć wokół każdego pojedynczego przewodu taśmą maskującą.

Krok 2: Zdejmij żarówkę i klosz

Jeśli masz szklany klosz lub kulę dla swojego światła, usuń go odkręcając go od klipsów mocujących na podstawie oprawy lub oddzielając klosz od samej oprawy. Ułatwia to obsługę i zapobiega pękaniu szkła podczas pociągania za nie.

Dokładnie zapoznaj się z instrukcją dołączoną do nowej oprawy oświetleniowej. Pomoże Ci to określić, jakie śruby są potrzebne do przymocowania nowego wspornika montażowego do puszki sufitowej. Należy również określić, które otwory na śruby na taśmie montażowej zostaną użyte do zamocowania taśmy do puszki sufitowej. Jeśli taśma posiada gwintowany pręt montażowy, będziesz musiał wkręcić go w otwór w środku taśmy montażowej, aby podtrzymać oprzyrządowanie.

Instalacja lampy sufitowej

Następnie wyjmij podstawę lampy z pudełka i sprawdź jej przewody. W zależności od typu oprawy, będzie ona miała trzy przewody: czarny przewód gorący, biały przewód neutralny i zielony lub miedziany przewód uziemiający. Jeśli masz dwa lub więcej gniazdek w oprawie, podłącz czarny i biały przewód dla każdego gniazdka do odpowiednich połączeń.

Po wykonaniu tych połączeń, przymocuj podstawę oprawy do puszki sufitowej za pomocą długich śrub, które były podtrzymywane przez starą oprawę lampy. To powinno być dość proste zadanie, choć różne lampy będą się różnić między sobą, więc postępuj dokładnie według instrukcji producenta.

Podobne tematy