Jak podłączyć przewody do wtyczki

Połączenia elektryczne pomiędzy przewodami a gniazdkiem lub przełącznikiem są wykonywane poprzez styki we wtyczce. Problemy z tymi połączeniami mogą wynikać ze skręcenia przewodu, korozji lub degradacji powierzchni styków. Jeśli podejrzewasz wadliwe połączenie, wezwij elektryka, aby ocenił sytuację.

Używając śrubokręta, odkręć osłonę lub płaszcz, który utrzymuje wtyczkę na przewodzie. W zależności od typu wtyczki, śruby te znajdują się w pobliżu wtyków lub z boku plastikowej osłony wtyczki. Odłóż śruby na bok, aby ich nie zgubić.

Podłączenie przewodu do nowej wtyczki

Jednym z najprostszych sposobów podłączenia przewodów jest gniazdko lub wtyczka. Te typy wtyczek mają śruby zaciskowe, które zabezpieczają przewód do wtyczki, a także zapewniają gniazdku lub przełącznikowi połączenie elektryczne. Śruby te są często nazywane śrubami z łbem wiążącym, ponieważ mają łeb zaprojektowany tak, aby chwytać przewód i trzymać go mocno w miejscu.

Jeśli wymieniasz wtyczkę w urządzeniu, takim jak lampa lub mikrofalówka, ważne jest, aby upewnić się, że stara i nowa wtyczka pasują do siebie. To gwarantuje, że podłączasz prawidłowe okablowanie do urządzenia i nie spowodujesz żadnych szkód ani uszkodzeń.

Aby rozpocząć, otwórz wymienną wtyczkę i zdejmij co najmniej pół cala izolacji z końców każdego z trzech przewodów. Przewody są białe (neutralny), zielone (uziemienie) i czarne (“gorące”), które są przymocowane do różnych śrub zaciskowych we wtyczce.

Teraz, gdy przewody są rozebrane i rozdzielone, można je podłączyć do nowej wtyczki. Niezależnie od tego, czy pracujesz z wtyczką z bolcem zaciskowym, czy z gniazdem trójstykowym, wykonaj poniższe czynności, aby bezpiecznie i skutecznie podłączyć przewody do nowej wtyczki.

Najpierw podłącz czarny przewód, który jest gorący i przewodzi prąd, do mosiężnej śruby na górnej obudowie wtyczki. Owiń przewód zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół tej śruby i dokręć ją śrubokrętem, aby zabezpieczyć przewód. Następnie należy podłączyć biały przewód do chromowanej śruby i zielony przewód do zielonej śruby uziemienia. Powtórz ten proces dla każdego przewodu.

Za pomocą ściągacza do drutu usuń niewielki fragment izolacji z każdego końca nowego przewodu. Jeśli używasz wtyczki trójstykowej, podłącz każdy z przewodów do odpowiednich zacisków śrubowych w następujący sposób:

KROK 3: Podłącz przewód neutralny

Przewód neutralny jest niezbędny do podłączenia urządzenia, które nie jest przeznaczone do pobierania prądu bezpośrednio z wyłącznika. Większość urządzeń może być zasilana przez gniazdko, które ma przewód neutralny, ale dla najlepszych rezultatów będziesz potrzebował spolaryzowanego gniazdka. Gniazdo polaryzowane to zazwyczaj wtyczka z dwoma bolcami, z których jeden jest szerszy od drugiego.

Po podłączeniu przewodów do właściwych zacisków, ponownie zmontuj wtyczkę. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą elektronarzędzia. Jeśli używasz elektronarzędzia, pamiętaj o wyłączeniu głównego wyłącznika obwodu przed wykonaniem jakichkolwiek prac elektrycznych.

Podobne tematy