Jak podłączyć gniazdko z bolcem

Wtyczka (wtyczka) jest złączem elektrycznym używanym do łączenia urządzeń elektrycznych, takich jak sprzęt i urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, wtyczki mają styk pod napięciem, który przenosi prąd zmienny ze źródła zasilania do sprzętu i styk neutralny, który przenosi prąd ziemny z powrotem do źródła zasilania.

Niektóre wtyczki i gniazda są spolaryzowane, co oznacza, że można je włożyć tylko z bolcem pod napięciem lub neutralnym w jednym kierunku. Inne pozwalają na włożenie obu bolców w dowolnym kierunku.

Biegunowość styków we wtyczkach i gniazdach różni się w zależności od kraju. W niektórych krajach biegunowość jest określona przez normy krajowe. W innych krajach jest ona określana przez producenta.

Gniazda są produkowane w różnych kształtach i rozmiarach, aby pasowały do wielu różnych wtyczek. Zazwyczaj mają kształt prostokąta lub koła i posiadają otwór w górnej części na wtyczkę.

Większość gniazdek ma na swoich zewnętrznych powierzchniach tuleję izolacyjną, która zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez gorące lub zimne przedmioty. Posiadają one również żaluzje, które zapobiegają uderzaniu obcych przedmiotów w gorące lub neutralne styki wewnątrz gniazda.

Niektóre gniazda mają plastikową przywieszkę przyklejoną do jednego lub obu otworów na wtyki, która ostrzega użytkowników, aby nie podłączali urządzenia do momentu usunięcia przywieszki. Jest to często wykonywane na projektach budowlanych lub w ramach przemysłowych wymogów bezpieczeństwa.

Okrągły bolec na wtyczce to dobry sposób na ułatwienie wkładania i wyjmowania urządzenia z gniazdka. Jest to szczególnie przydatne w przypadku urządzeń, które wykorzystują małą wtyczkę, takich jak telefony komórkowe i laptopy.

Wczesne styki gniazdka były prostymi rurkami, czasami z solidnym okrągłym bolcem na wewnętrznej stronie. Były one powszechnie stosowane w XIX wieku i nadal są używane w niektórych wtyczkach. Jednak wiele gniazd ma okrągłe piny o lekko stożkowym kształcie, aby poprawić trwałość i łatwość wkładania.

Te okrągłe piny są również dostępne w płaskich i kwadratowych kształtach, które można wykorzystać do wykonania wielu różnych wtyczek. Niektóre płaskie i kwadratowe kołki są również dostępne z zaokrąglonym kołkiem na wewnętrznej powierzchni, co może poprawić komfort dla osób, które mają zapalenie stawów lub inne problemy ze stawami.

Niektóre gniazda mają na dole kwadratowy otwór na bolec uziemiający, który można wykorzystać do podłączenia przewodu uziemiającego z urządzenia. Jest to ważna cecha dla urządzeń z wrażliwymi komponentami elektronicznymi, takimi jak kamery bezpieczeństwa.

Istnieje również wiele rodzajów wtyczek, które są używane do podłączania urządzeń w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Niektóre z nich mają dwa wtyki, a inne trzy.

Najpopularniejszym typem wtyczki elektrycznej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest wtyczka północnoamerykańska lub typ A. Jest to wtyczka z dwoma bolcami, w której bolce gorący i neutralny mierzą odpowiednio 7,9 mm i 6,3 mm szerokości. Kołek uziemiający mierzy 4,8 mm średnicy i jest dłuższy niż kołki dla gorącego i neutralnego.

Jest również dostępny z szerszym niż gorący bolcem neutralnym, aby zapobiec włożeniu wtyczki do góry nogami.

Podobne tematy