Jak podłączyć uziemienie w żyrandolu

Jeśli planujesz zainstalować żyrandol, ważne jest, abyś prawidłowo podłączył jego przewód uziemiający. Uziemienie zapobiega przepływowi prądu przez korpus oprawy i do domu, jeśli ktoś dotknie jej podczas twojej nieobecności.

Wszystkie oprawy oświetleniowe z metalowymi częściami muszą być uziemione. Dotyczy to zarówno żyrandoli jak i kinkietów. Zazwyczaj możesz podłączyć uziemienie oprawy do puszki przyłączeniowej, która znajduje się na suficie w twoim domu. Skrzynka przyłączeniowa łączy się z powrotem z szyną uziemiającą w twoim panelu wyłączników. Możesz również użyć bezkontaktowego testera napięcia, aby sprawdzić, czy skrzynka jest uziemiona.

Jak podłączyć uziemienie w żyrandolu

Goły miedziany drut musi być przymocowany do śruby uziemienia twojej elektrycznej skrzynki przyłączeniowej. To połączenie jest zwykle wykonywane przy użyciu szczypiec z igłą.

Idealnie, przewód uziemiający powinien być w stanie wytrzymać zmiany temperatury i mieć niską rezystancję. Jeśli tak nie jest, należy go wymienić.

Aby upewnić się, że Twój goły miedziany drut wytrzyma te zmiany temperatury, najlepiej upewnić się, że owinąłeś go wokół śruby uziemiającej gniazdka elektrycznego. Następnie należy skręcić oba przewody razem w kształt litery “J”.

Możesz również przywiązać goły miedziany drut do zielonej śruby uziemienia na pasku montażowym oprawy lub do metalowej skrzynki, w której znajduje się lampa. Jeśli wybierzesz tę metodę, upewnij się, że wolny koniec drutu jest przymocowany do przewodu uziemiającego lampy (zazwyczaj jest to biały lub czarny przewód podłączony do przełącznika).

Warto poświęcić trochę czasu i upewnić się, że połączenie jest bezpieczne przed wyłączeniem zasilania. Pozostawienie luźnego okablowania wokół może spowodować porażenie prądem.

Jeśli nie jesteś pewnym siebie mechanikiem elektrycznym, najlepiej jest pozwolić elektrykowi na podłączenie uziemienia twojej oprawy oświetleniowej. Elektryk będzie w stanie wykonać pracę bezpiecznie i dokładnie.

How to Connect a Ground for a Wooden Chandelier

Suche drewno jest złym przewodnikiem elektryczności. Jeśli nie jest uziemione, prąd może przepływać przez drewno, co może spowodować porażenie, jeśli go dotkniesz.

To samo dotyczy drewnianych żyrandoli, które mają polerowane wykończenie lub zostały poddane renowacji. Proces polerowania może również powodować, że drewno wchłania wilgoć, co czyni je złym przewodnikiem elektryczności.

Ceramika jest kolejnym wyjątkiem od reguły. Większość ceramiki nie przewodzi prądu, ale wiele z nich jest modyfikowanych i łączonych z metalami, aby stworzyć bardziej przewodzące materiały.

Dobrą praktyką jest uziemianie ceramicznych żyrandoli.

Większość metali jest dobrymi przewodnikami elektryczności, ale dobrym pomysłem jest podłączenie uziemienia żyrandola do przewodu uziemiającego w obrębie kołnierza montażowego oprawy, który jest zamontowany do panelu wyłączników. Zapewni to bezpieczny punkt uziemienia dla każdej elektryczności, która dociera do oprawy z sufitu lub innych obszarów.

Podobne tematy