Jak okablować żyrandol z trzema kablami

Żyrandole są atrakcyjną opcją oświetlenia pomieszczenia. Mogą one natychmiast zaktualizować przestrzeń i są stosunkowo proste do zainstalowania. Jednak przed rozpoczęciem okablowania żyrandola, ważne jest, aby określić, czy oprawa jest kompatybilna z istniejącym systemem elektrycznym domu.

Wyłącz zasilanie

Będziesz potrzebował wyłączyć zasilanie w twoim obszarze używając testera obwodów lub usuwając bezpiecznik związany z przewodami, z którymi planujesz pracować. Jest to również dobry pomysł, aby odkręcić wszelkie śruby i nakrętki zabezpieczające, które trzymają stare oprawy oświetleniowe do sufitu. To może być trudne z ciężką oprawą i może wymagać pomocy asystenta.

Przygotuj powierzchnię roboczą

Będziesz musiał skonfigurować miejsce pracy, które umieszcza oprawę na tyle blisko sufitu, że możesz łatwo dostać się do okablowania. Platforma robocza wykonana z wkrętów do suchej zabudowy i drabina to idealne narzędzia do tego zadania.

Remove the Old Fixture

Po wyłączeniu zasilania, możesz rozpocząć usuwanie starej oprawy oświetleniowej. Będzie to wymagało narzędzia do odkręcenia śrub i nakrętek zabezpieczających, które mocują ją do sufitu, np. śrubokręta lub klucza.

Lokalizuj przewody

Typowo, 3-przewodowy żyrandol ma trzy przewody: czerwony, czarny i biały. Czerwony przewód jest gorącym przewodem, który przenosi prąd, a czarne i białe przewody są przewodami neutralnymi. Jeśli masz problem z określeniem, który przewód jest neutralny, sprawdź swój schemat elektryczny dla wskazówek.

Usuń 3 cale zewnętrznej powłoki izolacyjnej na każdym końcu przewodu za pomocą noża kuchennego, aby odsłonić kolorowe przewody izolowane i gołe miedziane lub zielone izolowane przewody uziemiające. Jeśli okablowanie sufitowe ma białą izolację, możesz pominąć ten krok.

Podłącz gorące przewody

Następnie podłącz gorące przewody z nowej oprawy do gorących przewodów starej oprawy. Możesz spleść lub owinąć te przewody razem za pomocą łącznika, ale będziesz musiał zachować szczególną ostrożność, aby zakryć połączenie taśmą elektryczną.

Połącz przewody neutralne

Jeśli masz starą instalację oświetleniową, która ma przewód neutralny oznaczony przez rowek, grzbiet lub napis, to jest to twój do połączenia. Możesz połączyć ten przewód neutralny z gołym końcem czarnego izolowanego przewodu sufitowego i skręcić je razem za pomocą łącznika, lub możesz połączyć je z gołymi końcami dwóch przewodów przechodzących przez puszkę przyłączeniową, takich jak biały izolowany przewód sufitowy i przewód żyrandola bez oznaczeń identyfikacyjnych.

Podobne tematy