Jak podłączyć mysz Bluetooth

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z komputerem, czy po prostu chcesz zmienić używaną obecnie mysz przewodową, podłączenie myszy bezprzewodowej jest bardzo proste. Wszystko czego potrzebujesz to odbiornik USB i możliwość podłączenia do komputera.

Myszy Bluetooth są świetne dla osób, które podróżują lub pracują w podróży, ponieważ nie wymagają podłączenia kabla. Jednak nie wszystkie komputery są z nimi kompatybilne. Możesz dowiedzieć się, czy Twój komputer ma wbudowaną obsługę Bluetooth, patrząc na jego specyfikację sprzętową.

Pierwszym krokiem do podłączenia myszy Bluetooth jest jej włączenie i sprawdzenie, czy jest ona wykrywalna. Jest to zazwyczaj prosty proces, który polega na naciśnięciu przycisku na urządzeniu, choć może wymagać użycia programu. Na przykład klawiatura Microsoft Wedge Mobile ma dwa przyciski do włączania myszy i osobny przycisk do włączania wykrywania Bluetooth.

Jeśli urządzenie jest wykrywalne, możesz sparować je z komputerem, wykonując poniższe kroki:

Wprowadź mysz w tryb parowania

Wiele myszy jest wyposażonych w specjalny przycisk “parowania” na spodzie lub wewnątrz komory baterii. Po naciśnięciu tego przycisku komputer przeskanuje pobliskie urządzenia i spróbuje się z nimi połączyć. Zajmie to kilka sekund, więc bądź cierpliwy!

Po kilku sekundach mysz pojawi się na liście urządzeń Bluetooth komputera. Następnie kliknij przycisk “Dodaj Bluetooth & inne urządzenia” w ustawieniach systemu Windows lub Mac, aby rozpocząć proces parowania.

Po zakończeniu parowania mysz pojawi się na liście urządzeń Windows lub Mac, a obok niej powinna pojawić się zielona ikona Bluetooth. Możesz ją wtedy wybrać, aby się połączyć.

Jeśli nie widzisz myszy na liście, może to być problem z komputerem. Możesz spróbować odłączyć i ponownie podłączyć mysz, aby sprawdzić, czy to pomoże.

Inna możliwość to taka, że mysz jest sparowana z innym urządzeniem znajdującym się w pobliżu, a wbudowany adapter Bluetooth komputera nie jest w stanie go śledzić. Aby to naprawić, można spróbować wyłączyć adapter Bluetooth myszy na kilka sekund, a następnie włączyć go ponownie. Jeśli to nie pomoże, możesz również spróbować ponownie uruchomić komputer, aby upewnić się, że ma on czas na utworzenie nowego parowania.

Alternatywnie możesz spróbować dostosować prędkość połączenia Bluetooth w komputerze. Może to zmniejszyć opóźnienia w częstotliwości pollingu myszy, które mogą powodować opóźnienia w działaniu. Można to zrobić, dodając lub modyfikując sekcję [ConnectionParameters] w pliku /var/lib/bluetooth/mac-of-your-adapter/mac-of-your-mouse/info (dostosuj ścieżkę do adresu bluetooth myszy).

Podobne tematy