Jak podłączyć podgrzewacz wody Schemat

Niezależnie od tego, czy masz gazowy czy elektryczny podgrzewacz wody, będziesz musiał podłączyć do niego swoje rury. Proces podłączania podgrzewacza wody może wydawać się prostym zadaniem, ale nie jest tak prosty, jak się wydaje. Istnieje wiele zmiennych do rozważenia, w tym, jak wiele doświadczenia masz, narzędzia masz dostępne, a rozmiar podgrzewacza wody. Przed rozpoczęciem upewnij się, że masz odpowiednie złącza przewodów i tester napięcia.

Typowy gazowy lub elektryczny podgrzewacz wody ma wlot i wylot dla przychodzącej ciepłej i zimnej wody. Wlot znajduje się na górze zbiornika, a wylot na dole. Oba przewody zasilające są owinięte izolacją. W przypadku gazowego podgrzewacza wody, linia jest zazwyczaj czarną żelazną rurą. W przypadku elektrycznego podgrzewacza wody, linia jest zazwyczaj miedzianą rurką. W zależności od obszaru, kolory przewodów mogą się różnić.

Jeśli twój podgrzewacz wody używa dedykowanego obwodu, będziesz potrzebował dwóch przewodów fazowych i przewodu uziemiającego. Zazwyczaj jest to 30-amperowy obwód 240V. Jeśli twój panel elektryczny ma zatwierdzony system uziemienia, nie będziesz potrzebował oddzielnego źródła uziemienia. Powinieneś również podłączyć obwód do odpowiedniego wyłącznika i wartości znamionowej amperów. W niektórych przypadkach konieczne będzie przycięcie przewodów do odpowiedniej długości.

Większość konwencjonalnych elektrycznych podgrzewaczy wody jest zaprojektowana tak, aby posiadać skrzynkę przyłączeniową, która znajduje się w samym podgrzewaczu wody. Należy zdjąć pokrywę z puszki, aby uzyskać dostęp do przewodów wewnątrz. W większości przypadków, trzeba będzie usunąć tylko jedną śrubę, aby uzyskać dostęp do przewodów przychodzących. Jeśli twój podgrzewacz wody jest wyposażony w zieloną śrubę uziemienia, będziesz musiał ją zlokalizować. Najlepiej jest użyć testera napięcia, aby potwierdzić, że masz funkcjonalne połączenie.

Aby podłączyć obwód przychodzący do podgrzewacza wody, należy zgiąć przychodzący przewód w kształcie haka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie należy przymocować go do zielonej śruby uziemiającej. Po wykonaniu tego kroku, należy owinąć przewód przychodzący taśmą elektryczną. Na koniec trzeba będzie podłączyć go do drugiego przewodu w podgrzewaczu wody.

Przychodzący obwód jest zazwyczaj czarno-czerwony. W niektórych przypadkach trzeba będzie podłączyć biały przewód do innego przewodu w podgrzewaczu wody. Nie zawsze jednak tak jest. Jeśli masz podgrzewacz wody z oddzielnym przewodem neutralnym, nie będziesz musiał podłączać białego przewodu do innego przewodu w zbiorniku wody.

Jeśli Twój podgrzewacz wody wykorzystuje elastyczne złączki miedziane, będziesz musiał je przygotować przed wykonaniem połączeń. Używając szmatki z papieru ściernego, można zeszlifować wnętrze złączki. Po przygotowaniu złączki można ją wsunąć na miedziane rury. Jeśli złączka jest z litej miedzi, należy ją przylutować.

Podobne tematy