Jak podłączyć prąd do domu

Doprowadzenie prądu do nowego domu może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli przeprowadzasz się w nowe miejsce. Powinieneś skontaktować się z lokalną firmą energetyczną i poinformować ją o swoim przybyciu. Firma będzie mogła udzielić Ci dokładnych informacji na temat procesu i tego, ile to kosztuje.

NEC (National Electrical Code) został stworzony z myślą o bezpieczeństwie. Dobrze jest dowiedzieć się więcej o technologii, zanim zaczniesz zbierać rachunki. Inteligentny licznik, na przykład, może poinformować firmę energetyczną, kiedy system elektryczny przestanie działać. Licznik watogodzin jest bardziej tradycyjnym sposobem pomiaru zużycia energii.

Będziesz chciał mieć świadomość, jakiego rodzaju okablowania potrzebujesz. Najlepiej jest zadzwonić do lokalnej firmy energetycznej i uzyskać wycenę. Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym lub domu z piwnicą, połączenie trójfazowe może być jedyną opcją. Większość nowoczesnych domów używa kabla niemetalicznego (NM), który jest rodzajem kabla z dwoma lub więcej przewodami owiniętymi wewnątrz kolorowej powłoki. Kabel NM zawiera przewód neutralny lub uziemiający. Jest to ważne dla zakończenia obwodu.

Kabel, którego używasz, powinien mieć co najmniej trzy cale długości. Należy go zabezpieczyć za pomocą zacisku. Niezbędny jest również zszywacz do drutu. Zaleca się używanie dobrej jakości wiertarki i zawsze należy pamiętać o tym, aby mieć pod ręką wiertarkę zasilaną bateriami.

Licznik watogodzin jest prawdopodobnie najważniejszą częścią systemu energetycznego. Mierzy on ilość energii zużywanej w Twoim domu. Jeśli masz plan łączony na gaz i prąd, musisz sprawdzić u dostawcy gazu, zanim dokonasz zmiany. Konieczne będzie również sporządzenie umowy z dostawcą energii elektrycznej. W zależności od zakładu energetycznego może być wymagana niewielka opłata przed podłączeniem.

Główny panel obwodowy znajduje się w niewykończonej piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Główny obwód składa się z dwóch przewodów, przewodu zasilającego i przewodu neutralnego. Trzeci przewód służy do podłączenia gadżetów elektrycznych. Jeśli planujesz zainstalować gniazdko z trzema gniazdkami, musisz dodać przewód uziemiający.

Licznik watogodzin i inteligentny licznik to główne sposoby mierzenia ilości zużywanej energii. Firma energetyczna może użyć kalkulatora energetycznego, aby oszacować ilość energii, którą zużyjesz, co pozwoli Ci wybrać przewód o odpowiednim rozmiarze.

Poświęcenie czasu na wybór odpowiedniego kabla i jego prawidłową instalację jest warte wysiłku. Nigdy nie należy używać kabla, który jest zbyt krótki lub zbyt gruby, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie przewodów przez kołki ścienne, a nie wpuszczenie ich w ścianę. Dobry elektryk może doradzić Ci, jaki rodzaj instalacji najlepiej nadaje się do Twojej nieruchomości.

Przewody fazowy i neutralny są niezbędne w każdym połączeniu elektrycznym. Niezależnie od tego, czy Twój dom znajduje się na przedmieściach czy w mieście, będziesz ich potrzebował do obsługi wszystkich urządzeń o dużej mocy.

Podobne tematy