Jak bezpiecznie podłączyć kable do samochodu

Kiedy trzeba skoczyć uruchomić samochód, trzeba wiedzieć, jak bezpiecznie podłączyć kable. Jest to dość prosty proces i można dostać się na drodze w ciągu kilku minut, ale ważne jest, aby przestrzegać pewnych kroków, aby zapewnić najbezpieczniejsze wyniki możliwe.

Najpierw upewnij się, że masz dwa samochody, które są jak najbliżej siebie. Zaparkuj pojazd z martwym akumulatorem obok tego z dobrym akumulatorem i przeciągnij je na tyle blisko, abyś mógł bez problemu dosięgnąć akumulatorów kablami odskokowymi.

Będziesz chciał użyć zestawu kabli do skoków, które są grube, z odpowiednią izolacją i czystymi metalowymi zaciskami. Pozwolą one na uzyskanie najlepszego połączenia między kablami a akumulatorami. Możesz również zakupić przenośny rozrusznik do zabrania ze sobą na długie podróże, aby zawsze mieć zapasową parę kabli do skoku do swojej dyspozycji.

Krok 1: Podłącz czerwony klips do dodatniego zacisku martwego akumulatora i czarny klips do ujemnego zacisku na akumulatorze dawcy

Dodatni zacisk na każdym akumulatorze jest zazwyczaj czerwony, podczas gdy ujemny jest czarny. Zestaw kabli do odskoczni zwykle pochodzi z czerwonym i czarnym klipsem. Czerwony kabel jest zwykle podłączony do dodatniego zacisku akumulatora, podczas gdy czarny kabel jest zwykle dołączony do niepomalowanego kawałka metalu w silniku lub głowicy śruby na podwoziu (ramie) samochodu z martwym akumulatorem. Pomoże to zapobiec iskrom od zapalenia wodoru, który jest produkowany, gdy akumulator umiera.

Jest to ważny środek ostrożności, ponieważ pomoże zapobiec wybuchowi pożaru lub eksplozji, które mogłyby uszkodzić zarówno akumulator dawcy, jak i akumulator skoczka. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujesz nad starszym samochodem lub SUV-em, który najprawdopodobniej posiada systemy elektryczne, które mogą być podatne na zwarcia i łuki elektryczne.

Po podłączeniu kabli, włącz silnik pracującego pojazdu i pozwól mu pracować przez kilka minut. Pomoże to akumulatorowi w Twoim martwym pojeździe naładować się i pozwoli Ci kontynuować jazdę jeszcze przez kilka minut.

Jeśli nie jesteś pewien, jak podłączyć kable, skonsultuj się z instrukcją obsługi lub z profesjonalnym mechanikiem. Powinni oni być w stanie powiedzieć Ci, jak podłączyć kable do skoczka i w jakiej kolejności powinny być podłączone, a także które z nich działają ze sobą.

Krok 2: Zidentyfikuj dodatnie i ujemne końcówki każdego akumulatora

Jeśli są jakieś pęknięcia w końcówkach twoich akumulatorów, oznacza to, że są one prawdopodobnie w złym stanie i będą musiały być wkrótce wymienione. Dodatkowo, na kablach i klamrach używanych do ich mocowania może znajdować się rdza lub inne zanieczyszczenia, które mogą spowodować zwarcie podczas ich zaczepiania.

Warto dokładnie sprawdzić swoje kable i zaciski do skoków przed ich użyciem. Często nawet nieużywane elementy tego typu mogą mieć rdzę i złogi, których nie widać przy pierwszym użyciu. Może to być ważny środek bezpieczeństwa, ponieważ zapobiega obrażeniom lub wywołaniu pożaru, gdy zaciski wykonują połączenie z akumulatorem.

Podobne tematy