Jak okablować 3-fazowy licznik pomocniczy

Posiadanie trójfazowego licznika w domu może zaoszczędzić pieniądze, ponieważ liczniki te są bardziej opłacalne w zakupie niż liczniki jednofazowe. Umożliwiają one również obliczenie ilości energii elektrycznej zużywanej w domu. Instalacja podlicznika może być stosunkowo prosta, choć będzie wymagała usług licencjonowanego elektryka. Będziesz musiał uzyskać pozwolenia na pracę, a także zgodę władz lokalnych.

Pierwszym krokiem w okablowaniu 3-fazowego podlicznika jest zlokalizowanie skrzynki licznika elektrycznego. Skrzynka powinna znajdować się na zewnątrz domu. Licznik musi być zainstalowany co najmniej cztery do sześciu stóp wysokości. Dno miernika powinno być około 3 do 5 stóp od innych metrów. Zazwyczaj licznik gazu powinien znajdować się w odległości co najmniej 6 cali od skrzynki z licznikiem elektrycznym.

Standardowa domowa skrzynka licznika elektrycznego zawiera dwie gorące szyny i środkową neutralną szynę. Gorące przewody obciążenia są podłączone do dwóch dolnych zacisków obciążenia na szynach gorących licznika. Przewód uziemiający jest podłączony do środkowej szyny neutralnej. Przewód uziemiający biegnie następnie od skrzynki licznika do pręta uziemiającego i jest podłączony do złącza wewnątrz skrzynki licznika zwanego końcówką uziemiającą.

Następnie pracownik techniczny zakładu energetycznego doprowadza przewody zasilające do skrzynki licznikowej za pomocą przewodu podziemnego. Następnie technik zakłada kołnierze na przewody, aby upewnić się, że połączenie jest szczelne. Technik włącza zasilanie i naciąga przewody, aby upewnić się, że są bezpiecznie podłączone. Kiedy technik skończy, zamyka i blokuje licznik. Następnie sprawdza, czy licznik działa prawidłowo.

Aby zainstalować trójfazowy licznik energii, potrzebny jest przychodzący neutralny z tablicy rozdzielczej. Przychodzący neutralny jest zwykle podłączony do siódmego gniazda na liczniku. Po zakończeniu izolacji, licznik powinien zostać przetestowany i sprawdzony. Licznik powinien wtedy odczytać 0 woltów na L2.

Jeśli chcesz wykonać prace elektryczne, musisz uzyskać odpowiednie zezwolenia i pozwolenia od władz lokalnych. Jeśli nie masz niezbędnych zezwoleń, możesz je uzyskać od dostawcy energii. Powinieneś jednak wystrzegać się prac przy swoim liczniku, ponieważ robienie tego może być niebezpieczne. Jedynym bezpiecznym sposobem jest zatrudnienie wykwalifikowanego elektryka.

Następnym krokiem w okablowaniu 3-fazowego licznika podrzędnego jest podłączenie przewodów z rozdzielnicy do licznika. Przychodzący przewód fazowy powinien trafić do pierwszego gniazda, a wychodzące przewody fazowe należy podłączyć do rozdzielnicy. Ogonki powinny mieć nie więcej niż trzy metry przewodu. Najlepiej, jeśli ogony licznika są podwójnie izolowane.

Wtyki licznika powinny być pewnie wkręcone w gniazda licznikowe, ale nie powinny być zaczepione bezpośrednio do przewodów zasilających. W przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu lub oderwać się, powodując niebezpieczny pożar.

Podobne tematy