Jak okablować podwójne gniazdo natynkowe

Dodanie gniazda natynkowego do ściany może być stosunkowo łatwym zadaniem. Pierwszym krokiem jest określenie miejsca, w którym znajdzie się nowe gniazdo. W zależności od tego, gdzie chcesz zainstalować gniazdo, będziesz musiał albo usunąć istniejące gniazdo, albo zainstalować nowe. Konieczne będzie również dodanie puszki przyłączeniowej.

Puszka będzie miała zacisk pod napięciem i zacisk neutralny. Należy również poprowadzić przewód uziemiający pomiędzy płytą czołową a puszką montażową. Kabel powinien mieć grubość 1,5 mm. Kabel ten powinien być pokryty oplotem. Oploty powinny być w kolorze zielonym i żółtym. Należy również osłonić tulejką gołe przewody uziemiające. Jeśli przewód jest uszkodzony, można go przeciąć nożycami bocznymi.

Gdy masz już przygotowane wszystkie przewody, powinieneś przymocować puszkę do ściany. Powinna ona ściśle przylegać do ściany, a gołe przewody nie powinny być widoczne. Należy również sprawdzić, czy nie ma żadnych ukrytych rur lub kabli. Możesz to zrobić wyciągając skrzynkę i dokonując inspekcji.

Zanim zaczniesz podłączać przewody, musisz przetestować obwód. Jeśli nie był on wcześniej testowany, możesz użyć testera gniazdek, aby upewnić się, że obwód działa prawidłowo. Możesz również sfotografować okablowanie na telefonie komórkowym. Jeśli przewody nie są połączone prawidłowo, mogą być niebezpieczne i mogą spowodować pożar elektryczny. Należy również umieścić na urządzeniu notatkę informującą, że pracuje się na obwodzie elektrycznym.

Następnym krokiem jest okablowanie gniazda. Oprócz niebieskiego przewodu, będziesz musiał podłączyć brązowy i żółto-zielony przewód uziemiający. Możesz również dodać dodatkowy przewód, który połączy neutralny z drugim końcem rdzenia neutralnego. Zapewni to dodatkową moc dla obu gniazdek. Możesz również dodać dodatkowy przełącznik, który będzie sterował działaniem ON/OFF obu gniazd. Należy również upewnić się, że oba przełączniki znajdują się w prawidłowej pozycji.

Będziesz musiał również zainstalować płytkę maskującą. Dzięki temu unikniesz przypadkowego dotknięcia metalu pod napięciem. Można kupić płytę osłonową z otworami na gniazda. Należy zaznaczyć otwory w miejscu mocowania puszki na ścianie. Można również zaznaczyć skrzynkę ołówkiem. Wtedy powinieneś być w stanie zaznaczyć otwór, w którym wyjdzie klinga. Po zaznaczeniu otworów, możesz założyć nakładkę na miejsce. Następnie powinieneś ją dokręcić z obu stron.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności, powinieneś być w stanie wymienić wylot. Zanim to zrobisz, będziesz musiał połączyć dwa gniazda. W większości przypadków trzeba będzie zdjąć płytę czołową nowego gniazdka, aby uzyskać dostęp do okablowania. Można to zrobić za pomocą śrubokręta.

Jeśli gniazdo nie działa, można sprawdzić panel wyłącznika automatycznego, aby zobaczyć, czy jest on wyzwalany. Jeśli ciągle się wyzwala, może być problem z okablowaniem lub gniazdkiem. Można również spróbować przestawić przełącznik, aby zresetować gniazdo.

Podobne tematy