Jak podłączyć potencjometr do głośnika

Używanie potencjometru to świetny sposób na regulację głośności głośnika. Urządzenie to jest trochę jak przełącznik ściemniacza i będzie działać na zasadzie, że zwiększa opór, gdy jest obracany w jednym kierunku i zmniejsza opór, gdy jest obracany w drugim kierunku. Jeśli użyjesz urządzenia do regulacji wysokości dźwięku w głośniku, przekonasz się, że częstotliwość będzie się zmieniać, od A0 do C8.

Jeśli chcesz wykorzystać potencjometr do tego celu, musisz mieć pojęcie, czym jest potencjometr i jak działa. Potencjometr to w zasadzie mały wałek, który służy do włączania i wyłączania oporu. Jest również używany do ochrony urządzenia elektronicznego przed skokami napięcia. Potencjometr można kupić w lokalnym sklepie elektronicznym lub w Internecie.

Aby zainstalować potencjometr, będziesz musiał zdjąć tylną część układu elektrycznego. Odsłoni to zaciski wejściowe i wyjściowe. Wyjście potencjometru będzie mogło być wykorzystane do sterowania urządzeniem zewnętrznym.

Najlepszym sposobem instalacji potencjometru jest umieszczenie go na płaskiej powierzchni. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie go na najwyższej stronie breadboardu. Powodem tego jest to, że łatwiej jest zobaczyć co się dzieje, gdy nie jesteś otoczony przez przewody. Dobrym pomysłem jest również użycie dodatkowego rezystora, aby zapewnić, że dioda LED, która zostanie dołączona do potencjometru, będzie chroniona, gdy opór zostanie przekręcony do zera. Najlepsze jest to, że nie będziesz musiał się martwić o wspomniany rezystor krwawiący.

Drugim wartym uwagi urządzeniem w potencjometrze jest to, które jest faktycznie podłączone do wyjścia urządzenia. Najprościej jest podłączyć wejście potencjometru do środkowego zacisku potencjometru. Kolejnym krokiem jest podłączenie wyjścia potencjometru do wyjścia urządzenia. W ten sposób powstanie dzielnik napięcia, który można wykorzystać do sterowania urządzeniem zewnętrznym.

Kolejną ciekawostką dotyczącą potencjometru jest mały wałek, który znajduje się na górze urządzenia. Wałek ma zazwyczaj kształt kuli, a na drugim końcu znajduje się okrągły metalowy otwór, który służy do wykrywania sygnału wyjściowego przyrządu elektrycznego. Najbardziej oczywistą funkcją wału jest obracanie oporu na i z. Jest to prawdopodobnie najczęstsze zastosowanie potencjometru.

Najważniejszym punktem do zapamiętania podczas okablowania potencjometru jest to, że musisz być ostrożny z ilością mocy, której używasz. Powinieneś utrzymywać wyjście z potencjometru na niskim końcu skali, ponieważ nie będzie on w stanie obsłużyć wysokich napięć. Nie jest zalecane, aby używać #16 drutu do tego zastosowania. Będziesz także chciał osłonić przewody przed zakłóceniami elektrycznymi. Zapewni to, że nie masz zwarcia.

Podobne tematy