Jak podłączyć 1-fazowy schemat podlicznikowy do domowej sieci elektrycznej

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym cennik-budowlany.com.pl

Podłączenie licznika elektrycznego do domowej sieci elektrycznej jest prostym zadaniem. Wystarczy skoordynować działania z pracownikami sieci energetycznej i postępować według określonego schematu. Jednak przed rozpoczęciem należy wziąć pod uwagę sposób ułożenia sieci domowej. Będziesz musiał również wziąć pod uwagę warunki techniczne zasilania Twojego mieszkania. Zwarcie może bowiem spowodować szkody u sąsiadów. Jeśli nie znasz się na warunkach technicznych zasilania, najlepiej skonsultuj się z fachowcem.

W standardowym domowym liczniku elektrycznym zasilanie jest podłączone do głowicy serwisowej, która jest zaplombowaną skrzynką z bezpiecznikiem. Bezpiecznik ten ma zazwyczaj wartość znamionową 40-100A. Jeśli obciążenie prądowe przekracza tę wartość, do obwodu musi być włączony transformator. Licznik będzie działał tylko przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu. Jeśli nie ma transformatora, zamiast niego można użyć przełącznika.

Przewód neutralny jest przewodem przychodzącym z sieci energetycznej, natomiast przewód fazowy jest przewodem wychodzącym. Dwa przewody neutralny i liniowy są podłączone od głowicy serwisowej do licznika energii elektrycznej. Przewody te są zazwyczaj niebieskie i brązowe. Do usunięcia tych przewodów można użyć obcinaczek bocznych. Goły koniec przewodu jest następnie wkładany do zacisku. Następnie złącze jest mocowane za pomocą śruby zaciskowej.

Licznik elektryczny może być zamontowany na ścianie, w plastikowej skrzynce, a nawet we wnęce w ścianie. Będzie to zależało od rodzaju łączników, które chcesz zastosować oraz od liczby pomieszczeń. Jeśli zamierzasz użyć plastikowej skrzynki, będziesz musiał wybrać taką, która jest kompatybilna z licznikiem.

Jeśli planujesz zainstalować licznik bezpośrednio w mieszkaniu, będziesz musiał upewnić się, że instalacja jest bezpieczna. Licznik powinien być zaplombowany, aby uniknąć samoczynnych zmian. Możesz użyć automatycznego wejścia, które można ustawić jako 1- lub 2-biegunowe. Będziesz musiał również podłączyć wyłącznik obwodu wejściowego do licznika. Licznik będzie mógł pracować z prądami do 100 amperów.

Powinieneś również wziąć pod uwagę liczbę pomieszczeń w Twoim mieszkaniu. Jeśli mieszkanie jest małe, warto skorzystać z podłączenia licznika. Urządzenia te mogą być zainstalowane w pokoju lub w pobliżu drzwi wejściowych. Są one również mniejsze, więc możesz zaoszczędzić pieniądze na miesięcznych rachunkach. Możesz również skorzystać z licznika o podwójnej stawce, który daje Ci taryfę dzienną i nocną. Jest to świetna oferta, zwłaszcza jeśli jesteś w domu w ciągu dnia. Będziesz mógł zaoszczędzić prawie dwa razy więcej na rachunku za prąd.

Oprócz tych rozważań, ważne jest, aby upewnić się, że urządzenia elektryczne, których będziesz używać do celów księgowych, są w idealnym stanie. Nie powinny mieć niskiej klasy dokładności, a także powinny posiadać certyfikat Energonadzoru.

Podobne tematy