Jak podłączyć potencjometr do silnika

Niezależnie od tego, czy chcesz kontrolować prędkość czy opór silnika, potencjometr jest wygodnym i uniwersalnym narzędziem. Możesz wybierać spośród kilku różnych typów, aby dostosować je do swoich potrzeb. Potencjometr można podłączyć do mikrokontrolera, pakietu baterii lub urządzenia akceptującego wejście napięciowe.

Potencjometr to trójzaciskowy element elektryczny, który działa jak zmienny rezystor. Generuje on sygnał napięciowy w zależności od położenia wałka potencjometru. Zazwyczaj jest używany do sterowania sterownikiem, takim jak silnik, do kontroli cyklu duty w układzie PWM (modulacja szerokości impulsu).

Zazwyczaj potencjometr ma maksymalne napięcie i prąd znamionowy. Aby użyć potencjometru z silnikiem, ważne jest, aby dopasować wartość znamionową potencjometru do prędkości i wymagań prądowych silnika. Silnik będzie pracował bezpiecznie tylko wtedy, gdy napięcie i prąd, które pobiera, mieszczą się w ich maksymalnych granicach.

Najpopularniejszym typem zmiennego rezystora jest potencjometr. Podczas pracy, potencjometr będzie zmieniał rezystancję wału, aby zmienić napięcie na pinie wyjściowym silnika. Rezystancja potencjometru określi, jak szybko silnik będzie się obracał. Jednak możesz również podłączyć potencjometr do dowolnego urządzenia, aby zwiększyć lub zmniejszyć ilość oporu. Możesz nawet dodać serwo do potencjometru, aby działał jak reostat.

Oprócz zmiany oporu potencjometru, możesz również modyfikować napięcie wyjściowe potencjometru. Można to zrobić podłączając koniec wałka do źródła zasilania, np. baterii, i obracając wałek w przeciwnym kierunku. Następnie możesz przetestować potencjometr, grając muzykę lub uderzając w nutę gitarową. Możesz również podłączyć potencjometr bezpośrednio do silnika, aby kontrolować jego prędkość.

Gdy potencjometr jest podłączony bezpośrednio do silnika, będzie się on przegrzewał na skrajnych końcach obrotu. Możesz użyć szeregowo połączonego reostatu, aby ograniczyć całkowity prąd obwodu. Ta metoda spowoduje marnowanie dużej ilości prądu. Można w tym celu stworzyć drugi obwód, jeśli nie masz Arduino.

Rezystory, których użyjesz, również będą miały wpływ na prędkość silnika. Mogą one być liniowe lub nieliniowe. Jeśli używasz nieliniowego typu rezystora, będziesz musiał eksperymentować, aby znaleźć idealny rezystor do swojej aplikacji. Rozmiar potencjometru jest ważny, abyś mógł go wprowadzić do obwodu. Być może będziesz musiał dostosować rozmiar potencjometru, aby precyzyjnie dostroić prędkość silnika.

Jeśli nie jesteś pewien oporu potencjometru, dobrym pomysłem jest eksperymentowanie z opornikami statycznymi w szeregu z silnikiem. Jeśli silnik w ogóle się nie obraca, może to być spowodowane tym, że rezystory, których używasz są zbyt wysokie. Będziesz musiał obniżyć opór potencjometru, aby uzyskać pożądaną prędkość.

Podobne tematy