Jak podłączyć wzmacniacz w domu

Możesz chcieć podłączyć wzmacniacz w swoim domu z różnych powodów. Może chcesz wykorzystać swój stary wzmacniacz do systemu stereo, lub masz parę wysokiej klasy głośników, które potrzebują wzmacniacza dla lepszej jakości dźwięku. A może jesteś miłośnikiem muzyki i chcesz podłączyć swój nowy wzmacniacz do całego regału hi-fi, aby uzyskać najlepszy możliwy dźwięk. Niezależnie od tego, dlaczego podłączasz wzmacniacz w swoim domu, można to zrobić bezpiecznie i łatwo.

Przede wszystkim znajdź dobre miejsce dla swojego wzmacniacza. Powinien być bezpiecznie zamontowany, z dużą ilością miejsca ze wszystkich stron, aby pomieścić ciepło i właściwości akustyczne wzmacniacza. Chcesz mieć miejsce, w którym będziesz miał łatwy dostęp do elementów sterujących, takich jak wzmocnienie, zwrotnica, podbicie basów itd.

Następnie musisz poprowadzić przewody zasilające i uziemiające wzmacniacz. Powinny one być wystarczająco grube, aby wytrzymać zapotrzebowanie wzmacniacza na prąd, w przeciwnym razie nie będzie on działał prawidłowo lub nie będzie emitował mocy znamionowej. W instrukcji wzmacniacza znajdziesz informacje o tym, jakiego rozmiaru przewodów należy użyć.

Oprócz przewodów, będziesz potrzebował również bezpiecznika do kabli zasilających. Ten bezpiecznik jest niezbędny, aby chronić Ciebie, Twój samochód i system stereo przed zwarciem, które może doprowadzić do pożaru. Będziesz potrzebował bezpiecznika w odległości około pół stopy od połączenia akumulatora ze wzmacniaczem.

Jeśli używasz zestawu przewodów, powinien on zawierać bezpiecznik liniowy. Jeśli nie, będziesz musiał kupić go w sklepie z narzędziami lub online.

Przed rozpoczęciem okablowania wzmacniacza podłącz do kabla zasilającego przełącznik wzmacniacza. Przełącznik musi być typu “break-before-make”, czyli całkowicie odłącza jeden wzmacniacz przed podłączeniem drugiego. Musi on również mieć możliwość przełączania wszystkich 4 połączeń (L+, L-, R+ i R-) oddzielnie.

Gdy już masz przewody zasilające i uziemiające na miejscu, przeprowadź przewody głośnikowe z każdego z wyjść wzmacniacza do głośników. Potrzebny będzie przewód o przekroju 14 do głośników i 12 lub 14 do subwooferów.

Zaciski głośnikowe we wzmacniaczu są oznaczone kolorami: czerwony dla plusa, a czarny lub biały dla minusa. Po podłączeniu każdego przewodu głośnikowego do odpowiedniego zacisku, podłącz go do wzmacniacza, wkładając jego wtyczkę do gniazda.

Upewnij się, że przewody głośnikowe są dobrze zlutowane, aby nie poluzowały się. Powinieneś również odizolować każdy z przewodów, owijając je folią termokurczliwą. Następnie przetestuj wszystkie połączenia pod kątem przewodności i zwarć.

Możesz również użyć węża do przewodów, aby ułatwić ukrycie przewodów. Wystarczy przykleić wąż do przewodów i przeciągnąć go pod spodem.

Jeśli planujesz zainstalować wzmacniacz w miejscu, które wymaga usunięcia panelu, pamiętaj o usunięciu niezbędnych paneli, aby go zainstalować. Zazwyczaj można je podważyć płaskim śrubokrętem, ale może być potrzebne narzędzie do zdejmowania paneli.

Podobne tematy