Jak podłączyć potencjometr obrotowy do urządzenia elektronicznego

Często nazywany “garnkiem”, potencjometr obrotowy jest instrumentem elektronicznym używanym do kontrolowania głośności urządzeń audio. Ten typ urządzenia jest również używany do dławienia sygnału wejściowego instrumentów elektrycznych, takich jak gitara. Potencjometr jest powszechnie podłączony do wzmacniacza audio.

Potencjometr składa się z trzech głównych części: gałki, wałka i elementu oporowego. Każda z tych trzech części posiada zacisk, który można podłączyć do urządzenia zewnętrznego. Gałka to pokrętło, którym obraca się wałek potencjometru. Gdy wałek jest obracany w jednym kierunku, opór rośnie. Gdy wałek jest obracany w przeciwnym kierunku, opór maleje. Do sprawdzenia działania potencjometru można użyć sondy woltomierza.

Pierwszy zacisk to masa. Drugi zacisk to zacisk wyjściowy głośnika w zintegrowanym wzmacniaczu audio lub gniazdo wejściowe gitary. Trzeci zacisk to port wyjściowy potencjometru. Jest to również miejsce, w którym znajdują się informacje o urządzeniu. Trzeci zacisk potencjometru to wiper, czyli drut, który przesuwa się po elemencie rezystancyjnym. Gdy wycieraczka się porusza, zmienia się rezystancja elementu rezystancyjnego. Oznacza to, że wycieraczka może regulować napięcie potencjometru. Gdy wycieraczka nie styka się z elementem rezystancyjnym, napięcie nie zmienia się. Gdy wycieraczka jest w kontakcie, napięcie będzie takie samo jak źródło napięcia. Gdy wycieraczka nie jest w kontakcie, obwód nie będzie zachowywał się prawidłowo.

Środkowy pin jest wejściem potencjometru. Ma on zerową wartość oporu dla R2. Wycieraczka w pobliżu trzeciego zacisku może modyfikować rezystancję R2. Kiedy wycieraczka jest w kontakcie, wzmacnia jeden rezystor w dzielniku napięcia. Kiedy wycieraczka nie jest w kontakcie, zmniejsza rezystancję drugiego rezystora. Gdy potencjometr jest obracany, napięcie między pinami będzie się zmieniać. Gdy napięcie jest włączone, rezystancja między pinami pozostanie taka sama. Gdy napięcie zostanie wyłączone, rezystancja będzie taka sama jak źródło napięcia.

Aby podłączyć potencjometr obrotowy do urządzenia elektronicznego, musisz zdjąć tylną część urządzenia. Trzeba odsłonić zaciski wejściowe i wyjściowe. Następnie można podłączyć odsłonięty przewód lutowniczy do portu wejściowego urządzenia. Aby to zrobić, należy umieścić drut blisko zacisków. Drut musi być prosty i ocynowany.

Podłączając potencjometr obrotowy do urządzenia, należy przełączyć końcówki potencjometru na odpowiedni port. Można to zrobić poprzez zdjęcie plastikowej osłony urządzenia i odsłonięcie zacisków. Po odsłonięciu zacisków można za pomocą woltomierza doprowadzić sygnał z potencjometru do zacisku wyjściowego urządzenia. Możesz również sprawdzić działanie potencjometru odtwarzając muzykę lub obracając wałek potencjometru w określonym kierunku.

Podobne tematy