Jak podłączyć potencjometr do falownika

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem budropol.com.pl

Używanie potencjometru Potencjometr jest bardzo poręcznym małym instrumentem, który może być użyty do regulacji prędkości silnika lub do sprawdzenia głośności systemu muzycznego. Potencjometry są w zasadzie dzielnikiem napięcia. Są również doskonałym sposobem na zmierzenie jasności systemu oświetleniowego.

Podłączając potencjometr do przetwornicy, należy podłączyć go do źródła +10V przetwornicy oraz do sekcji bazowej przetwornicy. Przewód należy podłączyć do sekcji bazowej od pierwszego zacisku po lewej stronie. Przewód powinien być prosty i ocynowany. Przewód należy również wprowadzić do portu wejściowego falownika. Tę metodę należy stosować w przypadku chęci regulacji częstotliwości falownika.

Potencjometry mogą być używane do sterowania wyjściem falownika. Można je podłączyć na kilka sposobów, np. za pomocą zewnętrznego obwodu lub poprzez okablowanie w zaciskach falownika. W zależności od tego, jak podłączysz potencjometr, możesz być w stanie zwiększyć częstotliwość falownika lub możesz zmienić wyjście falownika poprzez dodanie zmiennego rezystora do potencjometru.

Przed podjęciem próby instalacji potencjometru należy upewnić się, że został on sprawdzony i przetestowany pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Jeśli nie wiesz, jak podłączyć potencjometr do falownika, w instrukcji obsługi falownika znajdziesz ogólny układ połączeń potencjometru. Należy stosować się do tego układu, aby uniknąć późniejszych problemów.

Pierwszą rzeczą, którą trzeba będzie zrobić przy podłączaniu potencjometru do układu elektronicznego jest usunięcie całego plastikowego opakowania. Następnie należy umieścić potencjometr na gładkiej powierzchni w pobliżu układu elektronicznego. Jeśli potencjometr jest uszkodzony, konieczna będzie jego wymiana.

Kolejnym krokiem jest przylutowanie wejścia i wyjścia potencjometru do odpowiednich zacisków. Środkowy zacisk służy do odczytu napięcia, natomiast dwa pozostałe to stałe rezystancje potencjometru. Ogólnie rzecz biorąc, potencjometr ma wycieraczkę w środku urządzenia z trzema końcówkami. Wycieraczka wytwarza zmienne napięcie w zakresie od 0 do 5 V. Kiedy potencjometr jest podłączony do przetwornicy, ten wycieraczka będzie poruszać się w poprzek elementu oporowego. Wycieraczka będzie zwiększać rezystancję jednego rezystora w dzielniku, a zmniejszać rezystancję innego rezystora.

Po wykonaniu powyższych czynności powinieneś być w stanie odczytać rezystancję potencjometru. Jeśli nie masz pewności co do rezystancji potencjometru, możesz przekręcić pokrętło w przeciwnym kierunku, a następnie sprawdzić wyjście potencjometru za pomocą woltomierza. Woltomierz powinien pokazać wzrost napięcia podczas manipulacji gałką. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć odpowiedniego woltomierza, możesz spróbować podłączyć multimetr do wyjścia potencjometru. Jeśli woltomierz pokazuje dobry sygnał, to znaczy, że potencjometr jest podłączony prawidłowo.

Podobne tematy