Jak okablować pojedyncze gniazdo

Gniazdka elektryczne są niezbędnym elementem wyposażenia większości domów. Są one przeznaczone do zasilania szerokiej gamy urządzeń elektrycznych i mogą być również wykorzystywane do podłączania urządzeń USB. Jednak ich instalacja może być trudna, jeśli nie wiesz co robisz lub nie robiłeś tego wcześniej. Dobra wiadomość jest taka, że wymiana pojedynczego gniazdka jest dość prosta, nawet jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie majsterkowania.

Bezpieczeństwo po pierwsze

Zanim zaczniesz, upewnij się, że sieć jest wyłączona, a bezpieczniki usunięte. Jest to spowodowane tym, że wadliwe okablowanie może prowadzić do pożarów i poważnych obrażeń.

Upewnij się, że masz na sobie odpowiednią odzież i obuwie ochronne, zwłaszcza jeśli pracujesz w mokrym środowisku. Potrzebny będzie kombinezon zakrywający ręce i nogi, rękawice, ochraniacz głowy i buty zakrywające stopy. Będziesz również potrzebował pary gogli i pary rękawic roboczych, aby chronić swoje ręce przed wszelkimi ostrymi przedmiotami.

Sprawdź, czy gniazdo jest prawidłowo podłączone

Następnie musisz sprawdzić, czy stare gniazdo jest częścią sieci elektrycznej i czy ma właściwe połączenie. Dobrym sposobem na to jest użycie testera napięcia, ustawionego na tryb ciągłości. Należy przyłożyć jedną sondę testera do czerwonych lub brązowych przewodów pod napięciem, a drugą do zacisku neutralnego (oznaczonego jako N przy czarnych lub niebieskich przewodach).

Jeśli nie masz możliwości użycia testera napięcia, możesz użyć multimetru, aby to potwierdzić. Tester powie Ci, który z przewodów pod napięciem i neutralnych jest podłączony do którego z zacisków sieci pierścieniowej.

Podłączenie gniazdka

Po potwierdzeniu, że nowe gniazdko jest częścią sieci elektrycznej, należy je podłączyć. W tym celu będziesz potrzebował następujących urządzeń:

Nowa płyta czołowa gniazdka

Gdy przewody pod napięciem i neutralne są już wolne od swoich gniazdek, poluzuj śruby mocujące przewód do starej puszki. Powinno to uwolnić przewody z ich zacisków, co pozwoli na wyciągnięcie ich z puszki.

Odizoluj końcówki przewodów, jeśli są uszkodzone i mają dużo izolacji. Jeśli nie czujesz się pewnie, ściągając końcówki samemu, zawsze możesz wynająć specjalistę od ściągania izolacji w sklepie z narzędziami.

Wprowadź pigtaila do puszki

Jeśli w puszce gniazdka znajdują się więcej niż dwa przewody, będziesz musiał zainstalować pigtaila, aby związać je razem. Pigtaile te można wykonać ze skrawka tego samego typu kabla obwodowego, pociętego na 6-calowe odcinki i odizolowanego na obu końcach. Następnie należy je wygiąć w kształt haka i podłączyć do zacisku śrubowego w gniazdku.

Aby zamontować pigtail w gniazdku, należy przewlec jeden koniec każdego przewodu do haka na gniazdku, a drugi do szczeliny uziemienia gniazdka. Ma to na celu zapobieżenie zwarciu przewodów przez jakiekolwiek przedmioty, które spadną na nie podczas podłączania przewodu do gniazdka.

Podobne tematy