Jak okablować przełącznik dwuprzewodowy Schemat

Dwukierunkowy schemat przełącznika jest rodzajem okablowania, które pozwala na kontrolę urządzeń elektrycznych, takich jak światło z innej lokalizacji. Jest on zazwyczaj stosowany na klatkach schodowych lub długich korytarzach, gdzie jest wiele drzwi i może być konieczne włączanie i wyłączanie światła z wielu miejsc.

Zasada działania przełącznika 2-drogowego jest prosta; jeden z przełączników łączy się z żarówką, a drugi przełącznik łączy się z przewodem pod napięciem (fazą), który zasila lampę. Gdy oba przełączniki znajdują się w pozycji ON, prąd płynie i lampa jest włączona. Gdy któryś z przełączników jest w pozycji OFF, prąd nie płynie i żarówka jest wyłączona.

W celu wykonania połączenia pomiędzy dwoma przełącznikami należy użyć trzech przewodów – czerwonego przewodu, który nazywany jest przewodem “podróżnym”, czarnego przewodu, który nazywany jest przewodem “gorącym” oraz zielonego przewodu, który nazywany jest przewodem “neutralnym”. Można również użyć przewodu białego lub szarego, ale nie są one konieczne.

Najpierw musisz dowiedzieć się, jakiego rodzaju przełącznika chcesz użyć. Zazwyczaj przełącznik “1 way” jest podłączony tylko do jednego obwodu i służy tylko do włączania lub wyłączania jednego światła. Będziesz musiał również określić, jakie zaciski przełącznika są potrzebne.

Po drugie, musisz zdecydować, jakie przewody będziesz musiał podłączyć do światła i jak będziesz musiał je połączyć ze sobą. Najlepszym sposobem, aby to zrobić jest za pomocą ściągacza drutu. Jest to łatwe do zrobienia i pozwoli Ci zaoszczędzić czas w przyszłości.

Po trzecie, musisz zdecydować, gdzie umieścić światło i jaki przełącznik będzie go kontrolować. Będziesz musiał zdecydować, czy chcesz podłączyć światło bezpośrednio do sieci, czy chcesz mieć je podłączone do istniejącego obwodu oświetleniowego.

Musisz zdecydować, czy chcesz, aby światło włączyło się po naciśnięciu przełącznika, czy chcesz, aby było kontrolowane przez istniejący obwód oświetleniowy, taki jak lampy sufitowe w salonie lub lampy ścienne w sypialni. Można to zrobić poprzez określenie, który przełącznik kontroluje światło, a następnie okablowanie go odpowiednio.

Jeśli nie wiesz, który przełącznik kontroluje światło, zawsze możesz użyć multimetru, aby przetestować obwód, a następnie okablować go. Następnie możesz użyć testera przełączników, aby przetestować nowy przełącznik i upewnić się, że działa prawidłowo.

Przełącznik dwudrożny to jednobiegunowy przełącznik z trzema zaciskami COM, L1 i L2. W jednej pozycji zacisk COM jest podłączony do zacisku L1, a zacisk L2 jest podłączony do zacisku wspólnego. W drugiej pozycji zacisk COM jest podłączony do zacisku L1, a zacisk L2 jest podłączony do zacisku neutralnego. Jest to często określane jako bramka Ex-OR. Jest to bezpieczny sposób podłączenia przełącznika, ponieważ wymaga przerwania pierwszego połączenia przed wykonaniem drugiego.

Podobne tematy