Jak okablować potrójne gniazdko elektryczne

Dodanie nowego gniazdka elektrycznego w domu może być trudnym zadaniem. Musisz być ostrożny z liczbą przewodów, które idą do skrzynki wylotowej, ponieważ nie chcesz skończyć się zwarciem żadnego z nich. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie zacząć, należy zadzwonić do licencjonowanego elektryka, aby pomóc. To zapewni, że nie przypadkowo odciąć źródło zasilania lub przypadkowo włączyć obwód, który nie należy.

Przełącznik trójdrożny jest powszechnym elementem systemu elektrycznego domu. W przełączniku trójdrożnym, czarny przewód jest podłączony do gorącego lub “czarnego” zacisku, podczas gdy dwa przewody podróżne przenoszą prąd do opraw oświetleniowych po drugiej stronie. W niektórych przypadkach, biały przewód jest również związany z neutralnym.

Większość gniazdek ma wbudowany “miernik listwy”. Jest on zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń dostępną w puszce, ponieważ zapewnia pojedynczy przewód do oprawy oświetleniowej i parę do przełącznika. Listwa pomiarowa jest również dobrym wskaźnikiem, jaki rodzaj okablowania znajduje się wewnątrz puszki. Pigtail splice jest używany w celu wyeliminowania niektórych wad tradycyjnego okablowania. Ponadto, pigtail jest dobrym sposobem na upewnienie się, że zasilanie nie zostanie odcięte po włączeniu i wyłączeniu przełącznika.

Oprócz wspomnianej listwy, większość gniazdek posiada również ciekawy wyczyn inżynierski w postaci otworu w tylnej części. Dostęp do tego otworu uzyskuje się poprzez naciśnięcie szczeliny zwalniającej. Po uwolnieniu przewodów można wyjąć gniazdo z pudełka. Następnie można przymocować nowe gniazdo do tej samej wnęki na kołki. Alternatywnie można przewlec przewody przez kołki. Jest to bardziej ryzykowna metoda.

Aby okablować potrójne gniazdko elektryczne, musisz znać liczbę przewodów, które łączą się ze starym gniazdkiem. Jeśli nie jesteś pewien, ile przewodów jest dołączonych do twojego gniazdka, powinieneś skontaktować się z licencjonowanym elektrykiem o pomoc. Poniższa lista da Ci przybliżony obraz tego, z czym będziesz miał do czynienia.

Wspomniane wcześniej “dziwne” przewody znajdujące się w tylnej części gniazdka można usunąć za pomocą ściągacza do kabli. Aby to zrobić, należy poluzować śruby po obu stronach gniazdka. Po uwolnieniu przewodów, można je zgiąć w kształt litery J i zaczepić na śrubach. Jeśli nie wydają się wychodzić same, można je wyciągnąć za pomocą szczypiec.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy główne elementy przewodu elektrycznego: biały przewód, czarny przewód i przewód uziemiający. Każdy z tych przewodów przenosi inną ilość prądu. Biały przewód jest najkrótszy z całej grupy. Wiąże się z płytą czołową gniazdka i jest również najbardziej użyteczny. Z drugiej strony, czarny przewód jest najdłuższy i doprowadza zasilanie do gniazdka. Przewód uziemiający to nie do końca przewód, to właściwie dwa skręcone ze sobą przewody.

Podobne tematy