Jak podłączyć mikrofon w systemie Windows 10

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z mojabudowa.org.pl

Niezależnie od tego, czy dyktujesz za pomocą funkcji rozpoznawania mowy, czy rozmawiasz ze znajomymi na czacie głosowym, czy też używasz zestawu słuchawkowego do gier, mikrofon może mieć ogromny wpływ na to, jak wyraźnie słychać Twój głos. System Windows 10 ułatwia podłączenie mikrofonu za pomocą połączenia USB lub Bluetooth.

Zanim zaczniesz używać mikrofonu na komputerze, musisz się upewnić, że jest on prawidłowo skonfigurowany. Obejmuje to zainstalowanie odpowiednich sterowników i upewnienie się, że czułość mikrofonu jest ustawiona na rozsądnym poziomie.

Aby skonfigurować mikrofon, zacznij od zlokalizowania urządzenia w ustawieniach audio systemu. Możesz to zrobić, otwierając aplikację Ustawienia i wybierając opcję Dźwięk.

Gdy już zlokalizujesz swój mikrofon w oknie Dźwięk, kliknij przycisk “Ustaw jako domyślny”. Dzięki temu Twój mikrofon stanie się domyślnym urządzeniem nagrywającym i pozwoli mu na automatyczne nagrywanie dźwięków.

Możesz również użyć tego narzędzia, aby zmienić domyślny format nagrywania, dostosować czułość mikrofonu i włączyć wzmocniony dźwięk dla lepszej jakości dźwięku. Możesz nawet wybrać, aby mikrofon używał stałej głośności, co jest przydatną funkcją, gdy rozmawiasz z grupą osób podczas rozmowy wideo lub sesji gier.

Oprócz ustawienia mikrofonu, musisz go przetestować, aby upewnić się, że działa prawidłowo. Może to pomóc w określeniu, czy istnieją inne problemy, którymi należy się zająć.

Jeśli mikrofon nie działa lub masz problemy, możliwe, że problem sprzętowy wpłynął na połączenie między mikrofonem a komputerem. Może się tak zdarzyć, jeśli kabel mikrofonu rozpadł się lub nie jest odpowiednio zabezpieczony, albo jeśli został uszkodzony lub zużył się z czasem.

Aby sprawdzić, czy tak jest, przejdź do Panelu sterowania i kliknij na “Sprzęt i dźwięk”. Następnie wybierz “Zarządzaj urządzeniami audio”. Tutaj możesz wybrać mikrofon, który chcesz ustawić jako domyślne urządzenie nagrywające i sprawdzić, czy działa.

Inną opcją jest przejście do menu Start i wyszukanie “Voice recorder”. To otworzy okno z gołymi kośćmi, które nie ma żadnych opcji. Po prostu zacznij mówić kilka zdań i będziesz mógł przetestować reakcję mikrofonu.

Gdy skończysz, warto powtórzyć procedurę, tym razem z mikrofonem, który był wyłączony. Po przetestowaniu obu urządzeń możesz mieć pewność, że współpracują one ze sobą.

Jeśli masz problem z wbudowanym mikrofonem w laptopie z systemem Windows, to zwykle dlatego, że zainstalowałeś dla niego nieaktualny sterownik. Możesz to naprawić, pobierając i instalując najnowsze sterowniki dla niego z systemu Windows. Dzięki temu Twój mikrofon będzie działał jak najlepiej i unikniesz problemów z kompatybilnością w przyszłości.

Podobne tematy