Jednym z najpopularniejszych urządzeń do prywatnego domu i budynku mieszkalnego jest domofon. Minimalizuje on dostęp obcych osób do wejścia do budynku i pozwala mieszkańcom zdalnie zablokować lub odblokować drzwi. Ale ten sprzęt wymaga specjalnej instalacji. Jeśli właściciel domu lub mieszkania chce samodzielnie podłączyć domofon, to staje przed trudnym pytaniem: jak to zrobić?
W niektórych przypadkach podłączeniem rury domofonowej w mieszkaniu zajmują się profesjonaliści. Ale w innych, proces ten może być wykonany przez laika, pod warunkiem, że posiada on niezbędne narzędzia i wiedzę z zakresu elektrotechniki.
Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że urządzenie musi być podłączone prawidłowo. Jeśli przewody nie zostaną prawidłowo podłączone, wówczas cały domofon będzie nieskuteczny. Ponadto, musisz pamiętać, że polaryzacja jest krytyczna. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, to cały projekt może się nie udać.
Po drugie, musisz wiedzieć, jak rura w mieszkaniu jest podzielona na kilka przewodów, które są podłączone do każdej dziesiątki przewodów, a jednostki są podłączone do każdej z nich. Zazwyczaj liczba kluczy dziesiątek nie przekracza siedmiu, a numery jednostek – do 0.
Po trzecie, trzeba znać kod mieszkania. Aby to zrobić, musisz otworzyć rurę i dokładnie zbadać jej mikroukład. Na płycie znajdują się piny ponumerowane 1-2-4-8 i tak dalej. Używając zworek, musisz zwrzeć pary pinów, które odpowiadają mieszkaniom, które chcesz zadzwonić.
Po czwarte, musisz zrozumieć, że każdy kod mieszkania jest inny. Niektóre z nich są zaprogramowane za pomocą mikroukładu, a inne mają specjalny panel na płycie z liczbą zamkniętych zworek. Ten ostatni jest bardziej niezawodny i łatwiejszy do pracy.
Po piąte, trzeba wiedzieć, że istnieją domofony współrzędnościowe i cyfrowe. W systemach współrzędnych za numer mieszkania odpowiada centralka zainstalowana na wejściu, a w urządzeniach cyfrowych specjalny mikroukład znajduje się na płytce wewnątrz urządzenia abonenckiego.
W zależności od rodzaju domofonu, okablowanie w rurach mieszkań jest różne. W układach współrzędnych występują przewody, które należy ułożyć na wejściu, a w układach cyfrowych stosuje się jeden przewód.
Następnie trzeba pamiętać, że w każdym urządzeniu abonenckim przewód jest połączony z mikroukładem. Jest to specjalny mikroukład, który został zaprogramowany zworkami, czyli zworek, na konkretny numer mieszkania. Aby w nowym domofonie zastosować ten sam numer mieszkania, należy odłączyć stary przewód i zastąpić go nowym.
Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby połączyć przewody rurki w odpowiednim kierunku z zachowaniem polaryzacji, ponieważ dzięki temu cały domofon będzie działał prawidłowo. Można to zrobić na własną rękę, ale znacznie łatwiej będzie wynająć profesjonalnego technika lub mistrza hydraulika.
Podobne tematy