Jak podłączyć pompę do studni

Pompa studzienna jest istotną częścią systemu wodnego. Jest to urządzenie, które przenosi wodę do domu ze studni głębinowej. Kiedy coś pójdzie nie tak z pompą studniową, naprawa może kosztować dużo pieniędzy.

Jeśli Twoja pompa studzienna jest stara i myślisz o jej wymianie, jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić, że będzie działać prawidłowo, gdy zainstalujesz nową. Po pierwsze, sprawdź wagę urządzenia. Jeśli jest zbyt ciężka, aby podnieść ją samodzielnie, być może będziesz chciał zatrudnić profesjonalistę.

Następnie upewnij się, że przewody przychodzące do domu z zewnątrz są wystarczająco długie, aby zejść do studni i połączyć się z nową pompą głębinową. Większość standardowych przewodów 14-gauge są w porządku, ale niektóre pompy wymagają specjalnego drutu.

Splice Wires

Jeśli trzeba splatać dodatkowy przewód do obwodu pompy głębinowej, jest to łatwe do zrobienia. To tylko kwestia dopasowania kolorów drutu, upewnienia się, że używasz drutu miedzianego i połączenia go za pomocą taśmy uszczelnionej wodą. Będziesz potrzebował sprzętu do lutowania, a niektóre rodzaje zestawów do splatania drutu można kupić, aby uprościć to zadanie.

Podłączenie zasilania

Po połączeniu przewodów w obwód, musisz je podłączyć do zasilania. Jeśli nie masz skrzynki z wyłącznikami, będziesz musiał wezwać elektryka.

Potrzebny będzie również miernik do pomiaru napięcia i prądu na przewodach łączących nową pompę głębinową ze źródłem zasilania. Można użyć standardowego miernika lub bardziej zaawansowanego miernika cyfrowego, który może mierzyć zarówno napięcie, jak i prąd.

Przed opuszczeniem nowej pompy do studni, ważne jest, aby zabezpieczyć rurę za pomocą końcówki. Końcówki można znaleźć w większości sklepów z narzędziami.

Podczas procesu instalacji, ruchoma część adaptera bez otworu wsuwa się w nieruchomą połowę złączki przykręconej przez obudowę studni. W ten sposób powstaje wodoodporne połączenie 90o.

Gdy dwie połówki adaptera pitless są zaangażowane, zazębić je razem z uchwytem trójnika na górze i trochę 1/2″ liny poliestrowej przymocowanej do ucha bezpieczeństwa na dolnym końcu rury. Pozwoli to na opuszczenie rury i trójnika do studni.

Dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch osób odpowiedzialnych za kierowanie rury w dół i jednej osoby, która poprowadzi ją po ziemi, gdy będziesz ją ciągnął w górę. W ten sposób każdy jest ustawiony tak, aby pomóc w demontażu i instalacji nowej pompy później.

Teraz powinieneś mieć długość rury, zawór adaptacyjny bez otworu i pompę ułożone na swoim podwórku. Ostatecznie całość wyjdzie z otworu.

Jeśli instalujesz nową zatapialną pompę studzienną, najlepiej jest usunąć starą ze studni przed rozpoczęciem. Pomoże to uniknąć nagromadzenia się rdzy wewnątrz starej pompy, aby nie zrujnować nowej.

Podobne tematy