Jak podłączyć pompę głębinową

Korzystanie z pompy głębinowej to doskonały sposób na oczyszczenie brudnej wody z domowej studni. Jednak będziesz musiał wiedzieć, jak podłączyć pompę zatapialną do przełącznika ciśnienia wody i panelu sterowania, aby upewnić się, że działa prawidłowo. Jeśli nie jest, to może złamać lub nieprawidłowe działanie, powodując, że trzeba zapłacić za naprawy. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez podstawy tego, jak podłączyć pompę zatapialną.

Najpierw należy znaleźć źródło zasilania. Możesz użyć ciężkiego przedłużacza lub zewnętrznego gniazdka. Napięcie i moc źródła zasilania powinny odpowiadać mocy pompy. W przypadku pomp domowych można użyć drutu o przekroju 14. Jeśli Twoja pompa wykorzystuje wyższe napięcie, sprawdź w instrukcji obsługi, czy potrzebujesz wyższego lub niższego przewodu. Jeśli masz pompę, która została wykonana do użytku w społeczności mieszkaniowej, będziesz potrzebował innego przewodu.

Następnie należy podłączyć silnik pompy do panelu sterowania pompy. Silnik powinien mieć na końcach dwie gwintowane wtyczki. Aby to zrobić, będziesz potrzebował śrubokręta. Odkręć końcówki i delikatnie rozbujaj silnik, aby usunąć pęcherzyki powietrza. Aby wykonać wodoodporne połączenie, użyj zestawu do spawania termokurczliwego. Będziesz musiał również rozebrać końcówki przewodu pompy głębinowej. Następnie należy nasunąć rurkę termokurczliwą na każdy przewód. Należy również poprowadzić splecione przewody wewnątrz ogranicznika momentu obrotowego.

Jeżeli pompa posiada elektroniczny wyłącznik ciśnieniowy, należy wymienić wyłącznik. Konieczny będzie również zakup nowej skrzynki kontrolnej. Skrzynka kontrolna będzie umieszczona za pompą i będzie miała oznaczenia. Jeśli przełącznik ciśnieniowy lub skrzynka kontrolna są używane, styki elektryczne będą prawdopodobnie zardzewiałe i zdegradowane. Należy również sprawdzić kondensatory w skrzynce kontrolnej. Jeśli kondensatory są zużyte, być może trzeba będzie je wymienić.

Jeśli masz dwuprzewodową lub trzyprzewodową pompę głębinową, będziesz musiał podłączyć silnik pompy do panelu sterowania. Należy poluzować czarne, żółte i czerwone zaciski pompy. Następnie trzeba będzie zamienić przewody prowadzące. To powinno być proste zadanie. Następnie będzie można obrócić wał silnika w górę i w dół. Po obróceniu go we właściwym kierunku, można ponownie złożyć silnik i pompę, aby upewnić się, że są w pełni uszczelnione.

Po zakończeniu okablowania, będziesz musiał zamontować blok łańcucha lub inny rodzaj zawieszenia do pompy. Jeśli pompa jest większym modelem, trzeba będzie pomóc jej w uruchomieniu. Pozostawienie jej na kilka sekund da ci dobry pogląd na to, czy obwód działa. Jeśli tak nie jest, trzeba będzie usunąć zieloną masę i przetestować obwód ponownie. Jeśli silnik i pompa włączą się prawidłowo, będziesz mógł usunąć rurę z dna studni.

Jeżeli pompa nie włącza się po podłączeniu, należy usunąć piasek i zanieczyszczenia z silnika. Jeśli nie można usunąć zanieczyszczeń, trzeba będzie wymienić silnik.

Podobne tematy