Jak podłączyć panel podłogowy do grzejnika

Niezależnie od tego, czy instalujesz panelowy grzejnik podłogowy do sufitu, czy po prostu chcesz w pełni wykorzystać swój nowy dodatek, jest kilka czynników do rozważenia. Pomijając specyfikacje techniczne, dobrym miejscem na rozpoczęcie jest decyzja o tym, gdzie umieścisz urządzenie. Można to zrobić mierząc długość i szerokość obszaru, a także wysokość okna lub drzwi. Możesz również użyć kartonowej makiety, aby zwizualizować miejsce, w którym znajdzie się grzejnik.

Jeśli zdecydujesz się na montaż grzejnika na ścianie, będziesz musiał wyciąć dla niego otwór w ścianie. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą noża użytkowego, lub jeśli masz wyrzynarkę, możesz wyciąć otwór samodzielnie. Będziesz musiał użyć ostrza do cięcia metalu, aby to zrobić. Będziesz potrzebował wystarczająco dużego otworu, aby pomieścić kabel i przewód zasilający.

Jeśli przenosisz chłodnicę w inne miejsce, może być konieczne wykonanie kompletnej instalacji hydraulicznej. Dobrą opcją jest zakupienie zamiennego zaworu grzejnikowego online. Pozwoli to na indywidualne sterowanie każdym grzejnikiem. Pomoże również utrzymać temperaturę wody w określonym zakresie.

Zanim zaczniesz, będziesz musiał zdjąć grzejnik i wszelkie plastikowe korki. Dolne lewe i prawe wyloty są najczęściej wykorzystywane do odprowadzania wody. Z reguły są one zaślepione korkami spustowymi. Są to te same typy połączeń, których użyłbyś do podłączenia podgrzewacza wody.

Następnie musisz stworzyć ramę dla obudowy grzejnika. Można go zbudować z desek podłogowych lub można podnieść grzejnik. Trzeba będzie uważać, aby nie uszkodzić desek podłogowych w tym procesie. Trzeba będzie zaznaczyć prostokąt na podłodze wokół podstawy grzejnika, a także na ścianach. Trzeba będzie wyciąć nacięcie w dolnej płycie, aby pomieścić przewody dla żarówki termostatu. Można również użyć igły do szycia lub spinacza do papieru, aby udrożnić odpowietrznik.

Będziesz musiał zainstalować izolację rur dla przewodów zasilania i powrotu, które biegną w pobliżu ściany zewnętrznej. Jest to dobry pomysł, ponieważ pomoże utrzymać system działający wydajnie. Możesz również użyć grubej tektury falistej do ochrony mat kablowych.

Na szczęście jest to stosunkowo proste zadanie. Zasadniczo będziesz musiał określić, ile rur jest wymaganych i obliczyć rozmiar każdej z nich. Następnie trzeba będzie określić rozmiar desek podłogowych, na których trzeba będzie ułożyć rurki. Dobrą zasadą jest upewnienie się, że kable mają co najmniej stopę długości. Można to zmierzyć za pomocą linijki lub taśmy mierniczej.

Na koniec musisz znaleźć odpowiednią barierę przeciwwilgociową. Może to być coś tak prostego jak papier filcowy lub bardziej skomplikowana bariera polietylenowa. Poza tym, że jest ona przyjemna wizualnie, bariera przeciwwilgociowa może być dobrym wyborem, ponieważ zmniejszy szanse na pojawienie się pleśni i grzybów.

Podobne tematy