Jak podłączyć pompę basenową

Pompa basenowa jest niezbędnym elementem każdego basenu. Jest ona odpowiedzialna za ruch wody basenowej, która następnie jest wprowadzana do filtra. Jej zadaniem jest usuwanie z wody rozpuszczonych substancji chemicznych oraz utrzymanie wody w czystości.

Przed zainstalowaniem pompy basenowej warto wiedzieć, jak połączyć ze sobą poszczególne elementy. Ułatwi Ci to uzyskanie prawidłowego działania wszystkiego, a także pomoże Ci uniknąć typowych problemów z hydrauliką.

Najpierw trzeba będzie upewnić się, że nowa pompa ma standardowy wylot i wlot. Można to ustalić, badając instrukcję obsługi pompy. To pomoże Ci zdecydować o lokalizacji pompy i pozwoli Ci zobaczyć, które części będziesz musiał kupić.

Należy również określić rozmiar rury i natężenie przepływu, które jest potrzebne do działania pompy. To pomoże Ci wybrać model, który będzie kompatybilny z Twoim basenem i jego systemem hydraulicznym.

Następnie należy podłączyć filtr do pompy. Odbywa się to poprzez odprowadzenie rur z pompy basenowej do filtra za pomocą PCV lub elastycznych węży.

Jest to dość prosty proces i zazwyczaj obejmuje kilka armatur. Osprzęt będzie miał gwintowany koniec, który wkręca się w pompę i koniec poślizgu, który będzie przykręcić do rury. Te złączki będą musiały być zakończone taśmą teflonową. To pomoże uszczelnić połączenie i zapobiec wyciekom.

Jest to również dobry pomysł, aby użyć 100% silikonu na gwintach męskiego adaptera. To będzie trzymać nici z wycieków i pomoże zapobiec korozji na adapterze. Możesz użyć blokady kanału lub klucz do rur na tym etapie, ale nie jest to zalecane, ponieważ kołnierz na sprzęcie basen jest zbyt cienka, aby wziąć ciśnienie.

Ostatni, trzeba będzie podłączyć skimmer i główne linie spustowe do pompy basenu. Będzie to wymagało męskiego adaptera gwintowanego i 6-12 “kawałek sztywnej rury PVC. Możesz przykleić ten kawałek rury do MTA, a następnie możesz podłączyć skimmer i główny odpływ do złączki za pomocą Street Elbows.

Przed podłączeniem nowej pompy do rur musisz wykonać pewne zalewanie. Jest to bardzo ważny krok w celu zapewnienia, że pompa będzie działać w najlepszym wydaniu i pomoże zapobiec uszkodzeniom spowodowanym nadmiernym ciepłem.

Proces gruntowania jest bardzo ważny, ponieważ zapewni, że wirnik i silnik nie przegrzeją się. Pozwoli to pompie działać z optymalną wydajnością i pomoże jej dłużej działać.

Jeśli nie zalewasz pompy przed oddaniem jej do użytku, Twój basen będzie zagrożony przegrzaniem, a to spowoduje przedwczesne zużycie wirnika. Jest to bardzo prosty proces, ale nie zawsze jest łatwy do wykonania.

Podobne tematy