Jak podłączyć LCD do Arduino

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z jakzamieszkac.pl

Możesz łatwo podłączyć LCD (wyświetlacz ciekłokrystaliczny) do Arduino i sterować nim za pomocą biblioteki LiquidCrystal. Biblioteka ta jest świetnym sposobem na rozpoczęcie pracy z LCD i zawiera zestaw przydatnych przykładów, z którymi możesz się pobawić.

Podłączenie LCD

Pierwszym krokiem w okablowaniu LCD jest podłączenie podświetlenia do wyświetlacza. Robi się to za pomocą przewodu 5v i masy z Arduino. Możesz użyć tego do zasilania całego układu lub tylko podświetlenia wyświetlacza.

Następnie podłącz piny szyny danych wyświetlacza LCD do Twojego Arduino. Są to piny D0-D7, które przenoszą dane pomiędzy Arduino a LCD. Możesz wybrać wysyłanie danych w trybie 4-bitowym lub 8-bitowym. Tryb 4-bitowy wykorzystuje mniej pinów niż tryb 8-bitowy, ale jest szybszy.

Teraz, gdy podłączyłeś podświetlenie i magistralę danych, możesz wreszcie zacząć używać LCD. Aby to zrobić, wystarczy pobrać szkic LiquidCrystal_I2C z Arduino IDE. Szkic ten wydrukuje tekst “Hello World!” w pierwszej linii Twojego LCD oraz “LCD Tutorial” w drugiej.

Po załadowaniu tego kodu do Arduino, możesz uruchomić Serial Monitor, aby zweryfikować, że komunikacja z wyświetlaczem przebiega pomyślnie. Powinieneś również zwrócić uwagę na adres I2C, który został przydzielony przez producenta Twojemu LCD. Jeśli tego nie wiesz, możesz uruchomić prosty szkic, który przeskanuje magistralę I2C i zwróci adres każdego znalezionego urządzenia.

Następnie powinieneś zobaczyć adres swojego LCD wyświetlony na Serial Monitorze. Będzie to potrzebne później, gdy będziesz programował LCD.

Będziesz także potrzebował potencjometru 10k do regulacji kontrastu ekranu. Możesz je znaleźć w większości sklepów ze sprzętem lub zrobić własny.

Oprócz magistrali zasilania i danych, istnieje również kilka pinów, które kontrolują kontrast wyświetlacza i podświetlenie LED LCD. Są to piny VO (display constrast), piny +5V i GND oraz piny podświetlenia LED (Bklt+ i Bklt-).

Do konwersji sygnałów pochodzących z komputera na zasilanie wyświetlacza LCD można użyć p-kanałowego/n-kanałowego MOSFET-a. Dzięki temu zasilanie jest zawsze na tyle stałe, aby nie dopuścić do jego wygaszenia. Dodatkowo dioda i kondensator chronią zasilanie przed podciągnięciem zbyt niskiego poziomu.

Podobne tematy